باتری ماشین چند سال عمر می‌کند؟

طول عمر باتری خودرو از جمله دغدغه‌های تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان باتری است از این رو شرکت‌های سازنده باتری خودرو به‌طور مداوم در جستجوی راه‌هایی جهت افزایش کیفیت و طول عمر باتری خودرو هستند. در حالت کلی و با رعایت شرایط استفاده ایده‌آل، برای هر نوع باتری‌، طول عمر مشخصی طراحی شده است. اگرچه عموم باتری‌سازان خودرو ادعا می‌کنند باتری هایشان ۲ الی ۳ سال عمر می‌کنند. اما باید بدانید این ادعا درباره باتری هایی که با تکنولوژی جدید تولید می‌شوند، درست است. با این حال عمر باتری به عوامل زیادی بستگی دارد و با نحوه نگهداری مناسب می‌توان طول عمر باتری ماشین را افزایش داد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.
11

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

·         باتری ماشین دارای چند عملکرد در خودرو است؟

·         نحوه عملکرد باتری خودرو چگونه است؟

·         تاثیر دما بر طول عمر باتری خودرو چگونه است؟

·         افزایش طول عمر باتری ماشین با انتخاب درست نوع باتری متناسب با آب‌و‌هوا

·         افزایش طول عمر باتری خودرو

 

باتری ماشین دارای چند عملکرد در خودرو است؟

قبل از هرچیز نگاهی به عملکرد باتری خودرو بیندازیم. باتری ماشین چند عملکرد دارد. در هنگام استارت، باتری برق خودرو را جهت روشن شدن موتور تامین می‌کند. همچنین باتری، برق سیستم تهویه را تامین می کند. علاوه بر استارت زدن، باتری وظیفه تثبیت و تهیه انرژی جهت جرقه زدن و روشنایی و تامین برق دیگر مصرف‌کننده‌های برقی خودرو را نیز به عهده دارد.

نحوه عملکرد باتری خودرو چگونه است؟

نحوه عملکرد باتری به این صورت است که هنگام استارت زدن و روشن شدن خودرو با توجه به فرایندهای شیمایی درون باتری، انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. هنگامی که مصرف‌کننده‌های برقی خودرو مثل چراغ جلو خودرو، سیستم صوتی، کولر و …  از انرژی الکتریکی استفاده می کنند، باتری ماشین دشارژ می‌شود.

تاثیر دما بر طول عمر باتری خودرو چگونه است؟

یکی از عواملی که تاثیر چشمگیری در عملکرد و افزایش طول عمر باتری دارد، دمای محیط اطراف باتری ماشین می‌باشد. دما باعث افزایش ظرفیت باتری می‌شود ولی به دلیل تشدید خودشارژی و خوردگی شبکه می‌تواند منجر به کاهش طول عمر باتری شود. کاهش دما نیز می‌تواند منجر به کاهش ظرفیت باتری شود. 

براساس آمارها، در بین شرایط‌های متنوع آب‌وهوایی، باتری های ماشین از نوع اسیدی در شهرهای جنوبی و گرمسیر به نظر می‌رسد که بیشتر از باتری های خودرو در استان‌های شمالی و سردسیر از طول عمر مفید کوتاه‌تری برخوردار هستند.

تاثیردما بر باتری
افزایش طول عمر باتری ماشین با انتخاب درست نوع باتری متناسب با آب‌و‌هوا

در مجتمع سپاهان باتری رده محصولی با نام باتری تروپیکال که ویژه مناطق گرمسیر می‌باشد و متناسب با آب‌و‌هوای استان‌های جنوبی کشور است را طراحی و تولید می‌کند و در چهار استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان که به‌عنوان استان‌های گرمسیر شناسایی شده‌اند، عرضه می‌شود. شایان ذکر است فروش باتری‌های گرمسیر فقط در این ۴ استان مذکور امکان پذیر است. از ویژگی‌های باتری‌ تروپیکال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش مصرف آب
  • کاهش خوردگی شبکه در دمای بالا
  • بهبود عملکر باتری در دمای بالا حدودا تا ۱.۵ برابر وضعیت نرمال و استاندارد
افزایش طول عمر باتری خودرو
افزایش طول عمر باتری خودرو

طول عمر باتری با توجه به شرایط آب‌و‌هوایی در ایران به‌طور معمول می‌تواند تا ۲ الی ۳ سال باشد، اما با توجه به دلایلی که ذکر شد امکان تغییر این مدت زمان وجود دارد که در صورت نگهداری صحیح باتری و استفاده درست می‌توان طول عمر باتری خودرو را افزایش داد. اما برای احتیاط توصیه می‌شود که پس از گذشت مدت زمان ۲ سال، حتی در صورت استارت خوردن روزانه و طبیعی، باتری خودرو را تعویض کنید تا بتوان از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرد.