مجله سپاهان پلاس؛ مرجع و راهنمای انتخاب باتری برای مصرف‌کنندگان

در سپاهان پلاس شما می‌توانید علاوه بر خواندن اخبار و اطلاعیه‌های مجتمع صنعتی سپاهان باتری، از مقالات و آموزش‌های تخصصی تهیه شده در بخش‌های مختلف استفاده کنید. مطالب تهیه شده در این صفحه و مجله باتری می‌تواند مرجعی برای خرید باتری و افزایش دانش شما در زمینه صنعت باتری باشد.

اخبار و رویدادها

مهندس مسعود گلشیرازی مدیر عامل سپاهان باتری

برند یعنی هویت، تطابق در گفتار و رفتار، وفای به‌عهد و تعهدی که شما در قبال جامعه دارید.

مسعود گلشیرازی

برند یعنی هویت، تطابق در گفتار و رفتار، وفای به‌عهد و تعهدی که شما در قبال جامعه دارید.

مسعود گلشیرازی

افتتاح فاز سوم مجتمع صنعتی سپاهان

آیین بهره‌برداری از فاز سوم مجتمع صنعتی سپاهان باتری با حضور سرپرست وزارت صمت – خرداد ۱۳۹۹

گارانتی باتری ماشین سپاهان باتری

مجله دیجیتال سپاهان باتری را از اینجا بخوانید

مجله باتری؛ راهنمای انتخاب باتری و آشنایی با اطلاعات تخصصی این صنعت

در نشریه دیجیتال عضو شوید
با عضویت در مجله باتری سپاهان باتری می توانید از راهنمای انتخاب باتری و مقالات آموزشی درباره اصول نگهداری و تشخیص عیوب باتری بهره مند گردید.

مقالات و آموزش

راهنمای انتخاب باتری و هر آنچه شما باید درباره باتری بدانید

اصول نگهداری از باتری

دستورالعمل نصب ونگهداری ــ قبل از نصب باطری از صحت عملکرد سیستم های جانبی برق

ادامه مطلب
sepahan مهر ۸, ۱۳۹۹ ۰

روش های تست و تشخیص عیوب باتری

روش تست باتری زمانیکه قصد آزمایش باتری وجود دارد تنها نبایستی به میزان شارژ باتری

ادامه مطلب
sepahan مهر ۸, ۱۳۹۹ ۰

جریان های باتری را اینجا دنبال کنید

خرید باتری خودرو

راهنمای انتخاب باتری و هر آنچه باید درباره باتری باید بدانید

یک باتری سیلد از نظر شیمیایی مشابه با یک باتری آبخور معمولی است اما ساختار طراحی آن طوری است که اجازه کاهش آب در باتری وجود ندارد، زیرا هر نوع گاز متصاعده مجددا در باتری بازیافت و باز ترکیب می‌شود. شارز باتری سیلد مشابه با باتری آبخور توسط دینام ماشین انجام می‌شود اما برای ماشین های قدیمی که دینام آن‌ها کنترل ولتاژ ضعیف‌تری دارد شارژ باتری سیلد به طور ناقص انجام می‌شود.

ظرفیت (Capacity) میزان یا مقدار انرزی ذخیره شده در یک باتری است که با نماد AH (آمپر-ساعت) یا Mah (میلی آمپر ساعت) نمایش داده می‌شود. ظرفیت بیان‌گر توانایی باتری برای انجام فرآیند دشارژ شدن بیشتر در یک دوره زمانی است. این باتری ها دارای مشخصات عملکردی بیشتر از باتری های استاندارد بوده و بیش از یک باتری معمولی توان الکتریکی دارند.

۱- باتری فرسوده تحویل داده شده.

۲- آمپر باتری به این گونه که هرچه آمپر باتری بالاتر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

۳- در حال حاضر باتری‌های سیلد (خشک) نسبت به باتری‌های غیرسیلد (تر) به علت سهولت استفاده و تکنولوژی تولید گران‌تر می‌باشند.

۴- معمولا باتری‌های خارجی نسبت به نمونه‌های ایرانی با کیفیت مشابه علی رغم نداشتن گارانتی معتبر، با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

وقتی باتری کاملا شارژ باشد الکترولیت باتری تا دمای ۴۰- درجه سانتی‌گراد یخ نمی‌زند. اگر باتری کاملا دشارژ (خالی) شده باشد، تمام یون‌های سولفات مصرف شده و بخش اعظم الکترولیت به آب تبدیل شده که امکان یخ زدگی در دمای صفر درجه وجود دارد. بنابراین غیر عادی نیست که یک باتری در میانه فصل زمستان خراب شود و دیگر قابل شارژ نباشد.

بله بهتر است قبل از شارژ به باتری آب مقطر اضافه نمود. در طی فرآیند شارژ حباب‌هایی تولید می‌شود که به مخلوط شدن اسید کمک می‌کند. فرآیند شارژ اگر توسط یک دستگاه شارژر غیر قابل کنترل انجام شود ممکن است منجر به اتلاف مقدار زیادی آب از باتری شود. اگر قصد شارژ باتری در منزل را دارید بهتر است از دستگاه‌های شارژر با تنظیم ولتاژ استفاده کنید. به یاد داشته باشید طراحی باتری‌های سیلد به گونه‌ای است که آب داخل باتری مجددا بازیافت شده و نیازی به اضافه کردن آب ندارد.

باتری سیلد که در ایران به نام باتری اتمی معروف است، باتری پلمب شده‌ای است که به جای داشتن شش درپوش جدا از هم، دارای درپوشی یکپارچه می‌باشد و به دلیل جنس خاص صفحات آن، به گونه‌ای طراحی شده که نیاز به نگهداری و افزودن آب مقطر ندارد.
ویژگی ظاهری این باتری ها نداشتن پیچ برای افزودن اسید می‌باشد. گفته می‌شود این باتری ها در صورت استفاده صحیح تا ۷ سال هم کارایی دارند. فناوری به کار رفته در این نوع باتری ها شامل کلسیم- کلسیم و یا کلسیم- سیلور می‌باشد که نوع کلسیم – کلسیم آن بهترین نوع باتری های اتمی می باشد.

با رعایت موارد زیر می‌توان اطمینان داشت که از حداکثر راندمان باتری و در طول حداکثر زمان می‌توان استفاده نمود.

  • نگهداری باتری در محیطی خشک و خنک به صورت کاملا شارژ شده که این نکته مورد توجه فروشندگان باتری است.
  • هیچ وقت بیش از ۲۴ ساعت باتری ماشین را به دستگاه شارژر متصل نکنید.
  • باتری را تمیز کرده و چربی و آلودگی‌های سطح را با پارچه و الکل یا جوش شیرین تمیز کنید.
  • سطح باتری باید خشک باشد زیرا رطوبت می تواند باعث اختلال در پدیده شارژ_دشارژ باتری شود.


برای اطلاعات بیشتر در این زمینه این مقاله را بخوانید:

** اصول نگهداری از باتری ماشین

شرکت‌های ماشین سازی با توجه به نوع ماشین و نیاز آن، آمپراژی را به عنوان حداقل آمپراژ مجاز برای باتری ماشین تعیین می‌نمایند. در صورتی که تجهیزات اضافی، نظیر باند، ساب ووفر، آمپلی فایر و … روی ماشین نصب باشد، حتماً باید از باتری با آمپراژهای بالاتری استفاده نمایید. حتما باید به این نکته توجه نمود که ابعاد باتری با آمپر بالاتر متناسب با نوع ماشین و جایگاه نصب باتری زیر کاپوت باشد. در این شرایط استفاده از باتری با آمپر بالاتر می‌تواند به دوام بیشتر باتری و طولانی شدن مدت زمان کارایی باتری کمک کند.

جعبه‌های باتری از جنس پلاستیک مصنوعی فشرده بسیار مقاوم هستند. این جعبه‌ها باید در مقابل گرمای موتور، حرارت ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی، ضربه و ارتعاش مقاوم باشند. همچنین جعبه‌ها باید عایق مناسبی برای جلوگیری از عبور جریان باشند. داخل جعبه باتری بصورت مشبک است و در کف هر شبکه حوضچه‌ای تعبیه شده تا از اتصال صفحات با هم جلوگیری شود. همچنین اگر این حوضچه‌ها در جعبه باتری وجود نداشت هنگام بالا آمدن لجن یا رسوبات در باتری اتصال بین صفحات در باتری کم میشد و قدرت باتری کاهش می‌یافت.

اگرچه امروزه در اکثر ماشین‌ها از باتری های اتمی یا همان باتری های سیلد استفاده می‌شود که نیازی به مراقبت و نگهداری آنچنانی ندارد ولی بهتر است قبل از سفر به باتری ماشین نگاهی بیندازید تا خوردگی در پایانه‌های باتری نباشد و  درصورت مشاهده مقدار زیادی خوردگی روی پایانه‌های باتری برای تمیز کردن پایانه‌های باتری می‌توانید از مخلوط جوش شیرین و آب و یک مسواک قدیمی برای زدودن خوردگی‌های پایانه‌ها استفاده کنید، سپس باتری را با یک دستمال مرطوب پاک نمایید. ولی در صورتی که خوردگی بیش از اندازه بود لازم است که یک مکانیک حرفه‌ای آن را بررسی و در صورت نیاز تعویض نماید.

گارانتی باتری ماشین سپاهان باتری

سپاهان باتری در قاب تصویر

ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید

پادکست سپاهان باتری

به‌زودی منتشر خواهد شد همراه ما باشید

پادکست سپاهان باتری

به‌زودی منتشر خواهد شد همراه ما باشید