نگهداری از باتری ماشین

نکات طلایی در زمان خرید، استفاده و نگهداری از باتری ماشین

نگهداری از باتری ماشین، که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعه‌های خودرو است بسیار مهم است و در صورت نداشتن اطلاعات کافی و دقیق در مورد آن، ممکن است در حین رانندگی و استفاده از ماشین دچار مشکلات فراوانی شد. برای آشنایی بیشتر با باتری خودرو و نکات مورد نیاز برای مراقبت از آن با همراه ما باشید.

نگهداری از باتری ماشین

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • در زمان انتخاب باتری ماشین به چه نکاتی باید توجه داشت؟
 • هر آنچه که باید در زمان استفاده از باتری به یاد داشت
 • بهترین شرایط نکهداری از باتری خودرو چیست؟

در زمان انتخاب باتری ماشین به چه نکاتی باید توجه داشت؟

باتری خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خودرویی محسوب می‌شود و برای آن که باتری دارای طول عمر مفید و بیشتری باشد، باید در نگهداری آن دقت و توجهی لازم داشت. درانتخاب باتری خودرو باید به موارد زیر توجه کرد:

۱.متناسب بودن آمپر ساعت باتری با خودرو

تولیدکننده‌های خودرو با توجه به تعداد و شرایط مصرف‌کنندگان و موارد دیگر در خودرو، آمپر ساعتی  را به‌عنوان آمپر ساعت مجاز باتری تعیین می‌کنند .متاسفانه این باور غلط که هر چه باتری دارای آمپر ساعت بالاتری باشد برای خودرو بهینه‌تر است در بین مصرف‌کنندگان رایج شده است. در سایت سپاهان باتری نرم‌افزاری با نام نرم افزار همیار جهت سهولت انتخاب و تناسب آمپر ساعت باتری با نوع خودرو دارد.

تناسب آمپر باتری ماشین با ساعت

۲.بررسی عملکرد باتری در حالت‌های مختلف

باتری ماشین یک منبع تولیدکننده جریان الکتریسیته است برای قسمت‌های مختلف ماشین و در نهایت روشن شدن خودرو است. در این حال باتری و دینام با یکدیگر جریان مورد نیاز مصرف‌کننده‌ها را تامین می‌کنند. دینام و باتری هر دو تولیدکننده‌ جریان خودرو هستند، ولی دلیل استفاده از هر این موارد در خودرو به خاطر این است که دینام نیروی مورد نیاز خود را از موتور می‌گیرد و با خاموش شدن موتور، از بلافاصله از کار می‌افتد. با این حال برای بررسی کارکد صحیح باتری می‌توان عملکرد آن در ماشین را در وضعیت‌های زیر بررسی کرد:

 • موتور ماشین خاموش باشد: از انرژی الکتریکی باتری برای روشنایی چراغ‌ها و سایر سیستم‌های برقی خودرو مانند دزدگیر، سیستم پخش، مولتی مدیا و کولر .. استفاده می‌شود.
 • موتور در حالت استارت‌زنی باشد: وظیفه اصلی باتری ماشین قابلیت استارت‌زنی و تامین نیروی لازم جهت جرقه زنی و حرکت موتور است. پس از روشن شدن موتور، دینام با دریافت نیرو از موتور، برق کافی برای سایر قطعات را تامین می‌کند.
استاندارهای باتری ماشین

۳.استاندارد‌های مورد نیاز برای باتری باکیفیت

باتری های موجود در داخل کشور عموما براساس استاندارد DIN, JIS تولید شده‌اند. استاندارد DIN بر اساس استاندارد آلمان و اروپا است و استاندارد  JISبراساس استاندارد ژاپن و کشورهای آسیای جنوب شرقی است.

۴.نگهداری صحیح باتری بر اساس نوع آن

در حال حاضر دو نوع باتری از نظر نوع نگهداری در بازار موجود می‌باشد: باتری سیلد و باتری غیرسیلد که حاوی الکترولیت مایع است.

 • باتری سیلد(SeLead) باتری است که با توجه به طراحی نوع درب و درپوش باتری امکان دسترسی به سلول های باتری وجود ندارد و به همین دلیل به صورتی طراحی می‌شود که نیازی به مراقبت نباشد. به باتری های سیلد باتری MF نیز گفته می‌شود.
 • باتری غیر سیلد(Non SeLead) به اصلاح قدیمی‌تر یک باتری آبخور است. که با توجه به نوع طراحی باتری و امکان دسترسی به سلول های باتری باید سطح الکترولیت باتری در بازه‌های زمانی مشخص کنترل شود و در صورت کاهش آن با استفاده از آب مقطر سطح الکترولیت استاندارد شود؛ به صورتی که الکترولیت تا بالای سطح صفحات باتری قرارگیرد. به این صورت احتمال خرابی آن کاهش پیدا می‌کند.(باتری کم آب نشود)
انواع باتری

هر آنچه که باید در زمان استفاده از باتری به یاد داشت

 1. پیشنهاد می‌شود همیشه کابل‌های مربوط به اتصال باتری را همراه خود داشته باشید تا در صورت استارت نخوردن ماشین، بتوانید باتری را توسط باتری خودروی دیگری به کار بیاندازید.
 2. آب(الکترولیت) موجود در باتری اسیدی است و نباید با پوست یا سایر قطعات خودرو تماس پیدا کند. در صورت برخورد آب باتری با پوست یا قطعات ماشین، میزان زیادی آب روی آن قسمت از بدن و یا خودرو بریزید و کاملا بشویید تا اثر آن خنثی شود.
 3. به یاد داشته باشید که هنگام جدا کردن باتری ماشین ، ابتدا قطب منفی را جدا کنید و برای وصل کردن دوباره‌ آن هم قطب منفی را در آخر متصل کنید. قبل از جدا کردن باتری ، دفترچه راهنمای ماشین را مطالعه کنید؛ چرا که در برخی خودروهای جدید با جدا کردن باتری ، مشکلات خاصی برای ECU به وجود می‌آید. ECU مخفف Electronic Control Unit  یا واحد کنترل الکترونیک است. خودروهای انژکتوری به‌دلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی، به‌طور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده‌اند و مغز این سیستم ECU می‌باشد. ECUبا توجه به سنسورهایی که به موتور متصل است وضعیت و شرایط خودرو را تحلیل کرده و پاسخ‌های لازم را به خروجی‌ها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه‌زن‌ها و … اعمال می‌کند.
 4. هیچگاه در نزدیکی باتری خودرو سیگار نکشید و یا آتش روشن نکنید؛ زیرا احتمال شعله‌ور شدن یا انفجار آن وجود دارد.
 5.  ابعاد باتری باید به گونه‌ای باشد که در سینی نشیمن‌گاه خود قرار گیرد. با توجه به این که خودرو در حال حرکت است در صورت عدم انتخاب مناسب ابعادی باتری با نوع ماشین و عدم  مونتاژ‌پذیری مناسب باتری در محل خودرو، امکان جابه‌جایی باتری و آسیب به باتری و عملکرد باتری وجود خواهد داشت.
 6. باتری با تاریخ تولید جدیدتر، انتخاب بهتری برای ماشن شما است.
بهترین شرایط نگهداری از باتری ماشین چیست ؟

با رعایت موارد زیر می‌توان اطمینان داشت که از حداکثر راندمان باتری در طول حداکثر زمان می‌توان استفاده نمود.

 • در زمان انبار کردن باتری‌ ها توسط فروشندگان، باید باتری در محیطی خشک و خنک به‌صورت کاملا شارژ شده نگهداری شود.
 • باتری را تمیز کرده و چربی و آلودگی‌های سطح را با پارچه و محلول آب یا جوش شیرین تمیز کنید.
شرایط نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.