راهنمای خرید باتری خودرو

Car battery buying guide

در این مقاله به بیان مواردی که هنگام خرید باتری خودرو باید به آن ها توجه کرد، اشاره شده است.

 1. ابعاد باتری

ابعاد باتری خودرو باید به گونه ای باشد که کاملا در سینی باتری خودرو قرار گیرد و به صورت کامل مونتاژپذیری مناسب داشته باشد و از آسیب های ناشی از لرزش جلوگیری نمایدپیشنهاد می گردد از باتری مشابه با ابعاد باتری فابریک  نصب شده در خودرو استفاده شود، در غیر این صورت در زمان خرید باتری خودروبا مشورت  از فروشنده و یا با مکانیک خودرو و مقایسه با باتری های موجود، ابعاد باتری مورد نیاز را انتخاب کنید.

 

 1. جریان استارت زنی یا راه اندازی

جریان راه اندازی سرد (CCA)، به توانایی باتری برای روشن کردن خودرو در دماهای پایین اشاره می کند.

مهم ترین وظیفه باتری، قابلیت استارت زنی است و آب و هوای سرد می تواند اثر معکوس بر قدرت استارت زنی داشته باشد؛ لذا در زمان خرید باتری خودرو، باتری هایی با CCA بالاتر برای آب و هوای سرد توصیه می شود.

 

 1. سرویس و نگهداری

در مبحث نگهداری باتری، دو نوع باتری وجود دارد:

 • باتری بدون نیاز به نگهداری (سیلد)
 • باتری هایی که نیاز به نگهداری دارد (غیرسیلد)

از آن جایی که در طول عمر باتری های سیلد، الکترولیت مایع می تواند بدون نیاز به نگهداری فعالیت کند، بنابراین خرید این نوع از باتری، جهت سهولت در استفاده و نگهداری توصیه می شود؛ این در حالی است که در باتری های غیرسیلد، نیاز به کنترل سطح الکترولیت ( هرچند ماه یک بار) می باشد.

 

 1. بررسی گارانتی هنگام خرید باتری خودرو

در زمان خرید باتری خودرو، حتما از داشتن گارانتی اطمینان حاصل کنید. لازم به ذکر است شرایط گارانتی باتری در شرکت های مختلف تولید کننده باتری، متفاوت است. برای مثال جهت بهره مندی از مدت زمان کامل گارانتی محصولات سپاهان باتری، باید به روش زیر عمل کرد.

سریال باتری که بر روی درب باتری درج شده  است را با یکی از پنج روش زیر در سیستم ثبت و گارانتی باتری را فعال کنید:

 • استفاده از سرویس پیام کوتاه به شماره ۲۰۰۰۳۷۳۹ و ارسال پیام از تلفن همراه مصرف کننده
 • شماره پلاک خودرو*سریال باتری*۲۱۱ ( از چپ به راست)

 

Checking the warranty when buying a car battery

 

Battery warranty with customer voice call

 • ارتباط با سامانه تلفن گویا ۳۷۶۰۷۴۶۰-۰۳۱
 • استفاده از سامانه همیار نمایندگان

 

 1. بررسی نوع و جانمایی قطب ها هنگام خرید باتری خودرو

در صورت تماس قطب باتری با پوسته فلزی اتومبیل، خطر اتصال کوتاه وجود دارد.

نکته حائز اهمیت، جانمایی قرارگیری قطب مثبت و منفی باتری خودرو به همراه موقعیت کانکتورهای نگهدارنده قطب های باتری است. بنابراین در هنگام خرید باتری خودرو بسیار مهم است که بسته به نوع خودرو، جانمایی قطب ها ی خودرو بررسی و در درجه اول موقعیت قطب منفی (راست یا چپ ) مشخص شود.

هنگام اتصال باتری خودرو، ابتدا کانکتور قطب مثبت را به قطب مثبت باتری، سپس کانکتور قطب منفی را به قطب منفی باتری متصل کنید؛ همچنین اطمینان حاصل کنید که باتری در محل مربوطه به صورت ثابت قرار گرفته است.

 

 1. ظرفیت باتری

ظزفیت باتری به میزان انرژی ای که باتری می تواند ذخیره کند اشاره دارد و واحد آن آمپرساعت (Ah) است.

انتخاب آمپرساعت مناسب با توان خودرو، بسیار اهمیت دارد. خرید باتری نامناسب از لحاظ آمپرساعت، بدون در نظرگرفتن شرایط خودرو، باعث کاهش طول عمر باتری و عملکرد نامناسب آن می شود.

پیشنهاد می گردد از آمپر ساعت مشابه باتری فابریک خودرو استفاده شود؛ در صورت استفاده از سیستم های خاص صوتی و اضافه شدن مصرف کننده های دیگر در سیستم برقی خودرو، با مشورت از فروشنده یا مکانیک خودرو نسبت به خرید باتری خودرو اقدام کنید.

 

 1. استفاده از تجربه قبلی برای خرید باتری خودرو

قبل از خرید باتری ماشین، تجربه قبلی خود را در مورد نوع باتری در نظر بگیرید. باتری ای که برای مدت طولانی بدون ایجاد مشکل به شما خدمت کند ترجیح داده می شود؛ هم چنین می توانید چنین تجربه ای را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

 

منبع