انتخاب بهترین باتری ماشین

سوالات متداول

ما می توانیم همه چیز را درباره خرید و انتخاب بهترین باتری ماشین به شما بگوییم.

همه آنچه باید درباره خرید و انتخاب بهترین باتری ماشین بدانید

۸ دلیل اصلی خرابی باتری ماشین شما !

مهم ترین دلایلی که باعث خرابی زودرس باتری ماشین شما می شوند:

۱.

روشن گذاشتن چراغ ها

روشن ماندن چراغ ها به ویژه چراغ های جلو به سرعت باعث تخلیه باتری ماشین می گردد. از طرفی مواردی مانند نصب چراغ‌های مه شکن یا چراغ‌های اضافی بر روی ماشین هم می تواند فشار زیادی به باتری وارد نماید و از عمر باتری بکاهد؛ پس بهتر است در صورت خاموش بودن ماشین، هنگامی که می خواهید دوباره استارت بزنید، چراغ‌های ماشین را خاموش نمایید، چراکه استارت زدن وقتی که چراغ‌ها روشن می باشد، فشار زیادی به باتری وارد می‌کند.

۲.

استفاده از ابزارهای الکتریکی حین خاموش بودن موتور ماشین

اگه شما از رادیو یا سیستم های صوتی و الکتریکی ماشین با کلید روشن اما در حالی که موتور خاموش است، استفاده می نمایید بهتر است بدانید که این کار باعث میشود که باتری ماشین به سرعت تخلیه گردد.

۳.

گرما و سرمای شدید و تاثرات آن بر باتری ماشین

با افزایش درجه حرارت محیط کارکرد باتری، عمر باتری کاهش پیدا میکند، از طرفی هوای سرد تاثیر کند کننده ای بر روی عملکرد الکتروشیمیایی باتری دارد و توان عملیاتی باتری رو به شدت کاهش میدهد.

۴.

استفاده مدام از کولر ماشین در ترافیک و پایین بودن دور دینام

در کل استفاده بیش از حد از کولر ماشین برای باتری مضر می باشد؛ به همین دلیل تابستان فصلی است که به دلیل استفاده زیاد از کولر ماشین، باتری میزان بیشتری مصرف می شود و دچار استهلاک بیشتری خواهد شد.

۵.

عملکرد نادرست سیستم برق ماشین

از جمله دلایل عمده عملکرد نادرست سیستم برقی ماشین خرابی دینام، خرابی افتامات و خرابی استارت می باشد که منجر به کاهش عمر باتری خواهد شد.

۶.

لرزش شدید ماشین

لرزش مداوم ماشین یکی از فاکتورهای کاهنده طول عمر باتری می باشد؛ به این صورت که لرزش زیاد بر اثر جاده‌های ناهموار و یا مهار نکردن باتری بوسیله بست های مخصوص باعث شل شدن یا آسیب رسیدن به صفحات باتری شده و باعث کاهش عمر باتری می گردد.

۷.

عدم استفاده از آمپراژ مناسب برای باتری ماشین

شرکت های تولید کننده و سازنده ماشین، با توجه به نوع ماشین و تکنولوژی ساخت آن آمپراژی را به عنوان حداقل آمپراژ مجاز برای باتری ماشین تعیین می نمایند. اگر تجهیزات اضافی، نظیر باند، ساب ووفر، آمپلی فایر و ... بر روی ماشین نصب شده باشد، حتماً باید از باتری با آمپراژهای بیشتری استفاده نمود.

۸.

عدم استفاده از باتری ماشین برای مدت طولانی

اگر برای مدتی طولانی از باتری ماشین استفاده نشود، باتری بر اثر عوامل داخلی و خارجی به صورت خود به خود تخلیه شده و از طول عمر آن کاسته می گردد.

مراحل نصب و تعویض باتری ماشین:

هنگام نصب یا تعویض باتری ماشین قطب های مثبت و منفی را تمیز نمایید و کابل های باتری را بررسی کنید. همچنین اتصال بدنه، کابل منفی باتری و سلامت تمام تسمه های اتصال زمین موتور را بررسی کنید. شل بودن یا خوردگی در اتصالات باعث ایجاد مشکل در استارت زدن ماشین یا شارژ باتری خواهد شد.

دستور العمل کلی تعویض باتری ماشین در منزل

مرحله ۱

کابل منفی (اتصال بدنه) باتری به وسیله پیچ ولت فلزی به ترمینال منفی آن متصل شده است. با استفاده از آچار بکس پیچ اتصال بست کابل به ترمینال باتری را باز کنید و سپس کابل منفی را از باتری جدا کنید.

مرحله ۲

کابل مثبت باتری نیز به وسیله پیچ و بست فلزی به ترمینال مثبت باتری متصل شده است. پیچ نگهدارنده بست باتری را با استفاده از آچار بکس باز کنید و کابل مثبت را از باتری ماشین جدا سازید.

مرحله ۳

جعبه باتری توسط بست های مخصوص در روی بدنه ماشین ثابت نگهداشته می شود و معمولا از اتصال پیچ و مهره متصل نمودن آن ها به یکدیگر استفاده می شود. به وسیله آچار بکس و یا آچار رینگی مهره های ثابت کننده اجزای بست نگهدارنده باتری را باز کنید.

مرحله ۴

پس از باز کردن دو عدد مهره اتصال اجزای بست فلزی آن ها را از یکدیگر جدا کنید و در محل مناسبی قرار دهید.

مرحله ۵

پس از آزاد کردن اتصالات، نگهدارنده باتری آن را از محل ماشین در روی بدنه ماشین خارج کنید. در طراحی قاب ( جعبه باتری ) بسیاری از باتری های مورد استفاده در ماشین، دستگیره حمل و نقل، که امکان جابه جایی آسان باتری را فراهم می سازد، پیش بینی و نصب شده است.

مرحله ۶

باتری ماشین را در محل مناسبی قرار دهید و از آن مراقبت کنید.

خرید باتری خودرو

راهنمای انتخاب باتری و هر آنچه باید هنگام خرید باتری بدانید

یک باتری سیلد از نظر شیمیایی مشابه با یک باتری آبخور معمولی است اما ساختار طراحی آن طوری است که اجازه کاهش آب در باتری وجود ندارد، زیرا هر نوع گاز متصاعده مجددا در باتری بازیافت و باز ترکیب می‌شود. شارز باتری سیلد مشابه با باتری آبخور توسط دینام ماشین انجام می‌شود اما برای ماشین های قدیمی که دینام آن‌ها کنترل ولتاژ ضعیف‌تری دارد شارژ باتری سیلد به طور ناقص انجام می‌شود.

ظرفیت (Capacity) میزان یا مقدار انرزی ذخیره شده در یک باتری است که با نماد AH (آمپر-ساعت) یا Mah (میلی آمپر ساعت) نمایش داده می‌شود. ظرفیت بیان‌گر توانایی باتری برای انجام فرآیند دشارژ شدن بیشتر در یک دوره زمانی است. این باتری ها دارای مشخصات عملکردی بیشتر از باتری های استاندارد بوده و بیش از یک باتری معمولی توان الکتریکی دارند.

۱- باتری فرسوده تحویل داده شده.

۲- آمپر باتری به این گونه که هرچه آمپر باتری بالاتر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

۳- در حال حاضر باتری‌های سیلد (خشک) نسبت به باتری‌های غیرسیلد (تر) به علت سهولت استفاده و تکنولوژی تولید گران‌تر می‌باشند.

۴- معمولا باتری‌های خارجی نسبت به نمونه‌های ایرانی با کیفیت مشابه علی رغم نداشتن گارانتی معتبر، با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

وقتی باتری کاملا شارژ باشد الکترولیت باتری تا دمای ۴۰- درجه سانتی‌گراد یخ نمی‌زند. اگر باتری کاملا دشارژ (خالی) شده باشد، تمام یون‌های سولفات مصرف شده و بخش اعظم الکترولیت به آب تبدیل شده که امکان یخ زدگی در دمای صفر درجه وجود دارد. بنابراین غیر عادی نیست که یک باتری در میانه فصل زمستان خراب شود و دیگر قابل شارژ نباشد.

بله بهتر است قبل از شارژ به باتری آب مقطر اضافه نمود. در طی فرآیند شارژ حباب‌هایی تولید می‌شود که به مخلوط شدن اسید کمک می‌کند. فرآیند شارژ اگر توسط یک دستگاه شارژر غیر قابل کنترل انجام شود ممکن است منجر به اتلاف مقدار زیادی آب از باتری شود. اگر قصد شارژ باتری در منزل را دارید بهتر است از دستگاه‌های شارژر با تنظیم ولتاژ استفاده کنید. به یاد داشته باشید طراحی باتری‌های سیلد به گونه‌ای است که آب داخل باتری مجددا بازیافت شده و نیازی به اضافه کردن آب ندارد.

باتری سیلد که در ایران به نام باتری اتمی معروف است، باتری پلمب شده‌ای است که به جای داشتن شش درپوش جدا از هم، دارای درپوشی یکپارچه می‌باشد و به دلیل جنس خاص صفحات آن، به گونه‌ای طراحی شده که نیاز به نگهداری و افزودن آب مقطر ندارد.
ویژگی ظاهری این باتری ها نداشتن پیچ برای افزودن اسید می‌باشد. گفته می‌شود این باتری ها در صورت استفاده صحیح تا ۷ سال هم کارایی دارند. فناوری به کار رفته در این نوع باتری ها شامل کلسیم-کلسیم و یا کلسیم-سیلور می‌باشد که نوع کلسیم-کلسیم آن بهترین نوع باتری های اتمی می باشد.

با رعایت موارد زیر می‌توان اطمینان داشت که از حداکثر راندمان باتری و در طول حداکثر زمان می‌توان استفاده نمود.

 • نگهداری باتری در محیطی خشک و خنک به صورت کاملا شارژ شده که این نکته مورد توجه فروشندگان باتری است.
 • هیچ وقت بیش از ۲۴ ساعت باتری ماشین را به دستگاه شارژر متصل نکنید.
 • باتری را تمیز کرده و چربی و آلودگی‌های سطح را با پارچه و الکل یا جوش شیرین تمیز کنید.
 • سطح باتری باید خشک باشد زیرا رطوبت می تواند باعث اختلال در پدیده شارژ_دشارژ باتری شود.


برای اطلاعات بیشتر در این زمینه این مقاله را بخوانید:

** اصول نگهداری از باتری ماشین

شرکت‌های ماشین سازی با توجه به نوع ماشین و نیاز آن، آمپراژی را به عنوان حداقل آمپراژ مجاز برای باتری ماشین تعیین می‌نمایند. در صورتی که تجهیزات اضافی، نظیر باند، ساب ووفر، آمپلی فایر و … روی ماشین نصب باشد، حتماً باید از باتری با آمپراژهای بالاتری استفاده نمایید. حتما باید به این نکته توجه نمود که ابعاد باتری با آمپر بالاتر متناسب با نوع ماشین و جایگاه نصب باتری زیر کاپوت باشد. در این شرایط استفاده از باتری با آمپر بالاتر می‌تواند به دوام بیشتر باتری و طولانی شدن مدت زمان کارایی باتری کمک کند.

جعبه‌های باتری از جنس پلاستیک مصنوعی فشرده بسیار مقاوم هستند. این جعبه‌ها باید در مقابل گرمای موتور، حرارت ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی، ضربه و ارتعاش مقاوم باشند. همچنین جعبه‌ها باید عایق مناسبی برای جلوگیری از عبور جریان باشند. داخل جعبه باتری بصورت مشبک است و در کف هر شبکه حوضچه‌ای تعبیه شده تا از اتصال صفحات با هم جلوگیری شود. همچنین اگر این حوضچه‌ها در جعبه باتری وجود نداشت هنگام بالا آمدن لجن یا رسوبات در باتری اتصال بین صفحات در باتری کم میشد و قدرت باتری کاهش می‌یافت.

اگرچه امروزه در اکثر ماشین‌ها از باتری های اتمی یا همان باتری های سیلد استفاده می‌شود که نیازی به مراقبت و نگهداری آنچنانی ندارد ولی بهتر است قبل از سفر به باتری ماشین نگاهی بیندازید تا خوردگی در پایانه‌های باتری نباشد و  درصورت مشاهده مقدار زیادی خوردگی روی پایانه‌های باتری برای تمیز کردن پایانه‌های باتری می‌توانید از مخلوط جوش شیرین و آب و یک مسواک قدیمی برای زدودن خوردگی‌های پایانه‌ها استفاده کنید، سپس باتری را با یک دستمال مرطوب پاک نمایید. ولی در صورتی که خوردگی بیش از اندازه بود لازم است که یک مکانیک حرفه‌ای آن را بررسی و در صورت نیاز تعویض نماید.

چند نکته جالب که باید درباره باتری خودرو بدانید

اگرچه در فصل زمستان بیشتر شاهد استارت نخوردن ماشین و خرابی باتری آن هستیم ولی در بسیاری از مواقع نیز شاهد خرابی باتری ها در فصل تابستان هستیم، چراکه گرمای بیش از حد باعث خرابی صفحات و شبکه‌های داخل باتری و همچنین کاهش رسانایی الکتریکی می‌شود که در نتیجه باعث ضعیف شدن باتری و در نهایت فرسودگی زودرس آن می‌شود.پس از آنجایی که هوای بسیار گرم همچون هوای بسیار سرد در طول عمر و عملکرد باتری ماشین تاثیر منفی دارند، نگهداری باتری در تابستان، درست به اندازه نگهداری آن در فصول سرد، ضروری می باشد. باتری‌های سرب اسیدی به گونه ای طراحی گردیده اند تا در محدوده دمایی نسبتا وسیعی عملکرد خوبی داشته باشند، اما عملکرد این باتری ها در محیط‌های خیلی سرد و گرم افت می‌کند. در دمای انجماد حدود ۲۰ درصد از ظرفیت باتری نسبت به حالت استاندارد و هنگامی که دما به منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد حدود ۵۰ درصد از ظرفیت باتری نسبت به حالت استاندارد کاسته می‌شود. پس نگهداری و چک آپ باتری در فصل تابستان، درست به اندازه نگهداری آن در فصول سرد و زمستانی، مفید و لازم است.

وظیفه اصلی باتری ماشین تامین نیروی لازم برای جرقه زنی در زمان استارت ماشین می باشد. در زمان خاموش بودن موتور ماشین، باتری برق مورد نیاز چراغ ها، سیستم صوتی و… را تامین میکند. تامین برق این بخش ها توان زیادی از باتری طلب نمب کنند. پس وظیفه اصلی باتری به حرکت درآوردن موتور در آغاز است زیرا پس از آن دینام با دریافت نیرو از موتور برق کافی برای بخش های مختلف را تولید می کند. توان باتری از حاصل‌ ضرب ولتاژ باتری در میزان جریان آن (آمپر باتری) به دست می‌آید. با توجه به اینکه ولتاژ قطعات مختلف ماشین با میزان مشخصی تنظیم شده است نمی‌توان برای افزایش توان، ولتاژ باتری را تغییر داد و به همین دلیل برای ساخت باتری با توان بیشتر، آمپر باتری را افزایش می‌دهند و به این ترتیب یک باتری با آمپر بالاتر به معنی باتری با توان بیشتر یا به اصطلاحی همان باتری با قدرت بیشتر است. در حالت عادی توان بیشتر باتری کمک ویژه‌ای به ماشین نمی‌کند و عملاً راننده تنها هزینه بیشتری را پرداخت کرده است. یکی از اشتباهاتی که برخی افراد مرتکب می شوند آن است که می گویند آمپر بالاتر بگذارید کولر ماشین باد خنک تری تولید می کند! در مقابل این عده باید گفت تنها پول خود را دور ریخته اید چون وقتی ماشین به آن میزان ذخیره برق نیاز نداشته باشد نه تنها عمر باتری طولانی تر نمی شود بلکه در مواردی مشاهده شده عمر باتری به شدت کاهش یافته علت هم عدم شارژ و دشارژ کامل باتری می باشد. نوع باتری انتخابی باید متناسب با نوع ماشین باشد و با توجه به قیمت بالاتر باتری‌هایی که آمپر بالاتری دارند، لزومی به خرید باتری‌هایی با آمپر بالا برای ماشینهای معمولی نیست. یکی از مهم‌ترین مزایای باتری‌های با آمپر بالاتر، توان بیشتر آن‌ها در زمان استارت زدن ماشین است و به همین دلیل استفاده از آن‌ها در موتورهای پرحجم توصیه می‌شود از سوی دیگر در صورتی که مصرف‌کننده‌های اضافی برق همچون سیستم صوتی در ماشین زیاد است، استفاده از باتری‌های با آمپر بالاتر توصیه می‌شود تا در زمان نیاز و در جایی که دینام نمی‌تواند به‌طور لحظه‌ای برق سیستم را تامین کند، باتری بتواند به کمک سیستم برق ماشین بیاید.

تست باتری ماشین در بسیاری از باتری سازی ها و یا فروشگاه های لوازم یدکی به صورت رایگان انجام میگیرد. پس در صورتی که مدت زمان زیادی از طول عمر باتری شما گذشته است و یکی هر از نشانه های خرابی باتری همچون استارت نخوردن ماشین و … را مشاهده نمودید، بهتر است جهت پی‌بردن به سلامت یا عدم سلامت باتری آن را آزمایش کنید. در صورتی که ماشین شما استارت نخورد می توانید با کمک باتری ماشین دیگری آن را روشن نمایید و به یکی از فروشگاه های مذکور مراجعه نموده و از آن ها بخواهید تا باتری و سیستم شارژ ماشین شما را بررسی نمایند. در صورتی که باتری ماشین کمکی در دسترس نبود، اتصالات باتری را از ماشین جدا کنید و باتری را جهت آزمایش به فروشگاه موردنظر ببرید. بسیاری از تعمیرگاه‌های مربوط به ماشین نیز باتری و سیستم شارژ ماشین را برای شما آزمایش می‌کنند ولی ممکن است برای این کار مبلغی از شما دریافت نمایند. بعضی از آن ها نیز این کار را رایگان انجام می‌دهند یا هزینه تست باتری را به عنوان بخشی از هزینه تعمیر درنظر می‌گیرند.

باتری‌های نسل جدید خودوریی با تکنولوژی پانچ  بر اساس دانش فنی جدیدی برای باتری‌های سرب اسیدی طراحی و برای نخستین بار در ایران و در غرب آسیا تولید و عرضه می‌شود. در تولید باتری برای تهیه صفحات سربی چند روش وجود دارد و یکی از روش‌هایی که در چند سال گذشته وارد صحنه بین المللی شد، روش پانچ است که در این تکنولوژی صفحات، فشردگی و افزایش بهبود مکانیکی پیدا کرده و منجر به افزایش مقاومت و طول عمر باتری می‌شود. این نوع باتری‌ها از مقاومت و طول عمر بالایی نسبت به سایر باتری‌ها برخوردار می‌باشند. سپاهان باتری با بهره گیری از نیروهای کارآمد و متخصص، برخورداری از مدرن‌ترین ماشین آلات تولید باتری مطابق با تکنولوژی روز دنیا و سخت کوشی مدیران و پرسنل این مجتمع توانسته است به عنوان یکی از منابع اصلی تأمین باتری ماشین، این تکنولوژی را در ایران پیاده سازی نماید.

اگر باتری ماشین مشکل داشته باشد و یا آمپر باتری مناسب با ماشین نباشد، فشار زیادی به دینام ماشین وارد می گردد و در صورتی که بر اثر این فشار، نوسانات برقی در ماشین اتفاق بیفتد ممکن است آسیب های جانبی به همراه داشته باشد. یکی از آسیب های محتمل زمانی اتفاق می افتد که کولر ماشین روشن می شود. با روشن کردن کولر ماشین چند موتور الکتریکی در ماشین همزمان شروع به کار می‌کنند که آسیب‌پذیرترین آن ها پمپ بنزین می باشد که همیشه در حال کار کردن است و فشار زیادی متحمل می‌شود، بنابراین ماین نوسانات برقی مکن است باعث سوختن پمپ بنزین ‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید از این اتفاق جلوگیری نمایید، بهتر است از باتری با آمپر مناسب برای ماشین استفاده کنید.

OEM مخفف Original Equipment Manufacturer و به معنای “تولیدکنندگان قطعات اصلی” است که برای باتری به معنای تولیدکنندگان باتری ماشین است. باتری های OEM به معنی باتری های فابریک ماشین هستند که بر اساس طراحی ماشین توسط تولیدکنندگان باتری بر اساس شرایط و استانداردهای ماشینسازان مطابق با نوع و تکنولوژی ماشین تولید می شود و بر روی ماشین نصب می گردد. این باتری های فابریک جزئی از قطعات اصلی و طراحی شده یک ماشین هستند. تآمین باتری های مورد نیاز ماشین سازان از جمله بازارهای موجود برای تولیدکنندگان باتری می باشد که موضوع بسیار قابل توجهی است، چرا که استاندارد ماشین سازهای معتبر بسیار سخت گیرانه بوده و کیفیت باتری های درخواستی آن ها بسیار بیشتر از باتری های معمولی موجود در سطح بازار می باشد. به همین علت ماشین سازهای معتبر جهت تآمین باتری مورد نیاز تولیدات خود با تولیدکنندگان داخلی و معتبر باتری همکاری می کنند.

در برخی ماشین ها ممکن است به دلیل نصب مصرف کننده های اضافی همچون سیستم صوتی پیشرفته، باند و … نیاز به استفاده از باتری با آمپر بالاتری بر روی ماشین باشد. در ابتدا باید به این نکته توجه نمود که ابعاد فیزیکی یا همان سایز باتری با آمپر بالاتر متناسب با جایگاه نصب باتری زیر کاپوت باشد. اگر از نظر ابعادی مشکلی وجود نداشته باشد می توان از یک باتری با ظرفیت بالاتر (از نظر آمپر-ساعت) استفاده نمود. برای مثال اگر باتری فابریک ماشین ۱۲v-50Ah نوع L1 باشد می توان از باتری ۱۲v-55Ah نوع L1 استفاده کرد. نکته قابل توجه یکسان بودن ولتاژ باتری است. اگرچه استفاده از باتری با ظرفیت بالاتر میتواند به دوام بیشتر باتری و طولانی شدن مدت زمان کارایی باتری کمک کند ولی اگر ظرفیت باتری کمتر از ظرفیت باتری فابریک ماشین باشد ، علاوه بر امکان ایجاد اختلال در سیستم های ماشین باعث خراب شدن زود تر از موعد باتری می گردد.

از آنجایی که باتری ماشین جز مواد بازیافتنی است و تا حدود ۹۹ درصد مواد تشکیل دهنده باتری های سرب اسید قابل بازیافت است، می بایست باتری های کهنه وارد چرخه بازیافت شوند تا علاوه بر کاهش ضایعات و جلوگیری از ورود مواد خطرناک سازنده  این باتری ها به محیط زیست، نیاز به استفاده از مواد خام و خالص برای تولیدات جدید کاهش یابد. فروشندگان باتری ماشین با دریافت باتری های خراب و فرسوده از خریداران باتری، مبلغی را به عنوان مبلغ باتری فرسوده با توجه به آمپر آن محاسبه نموده و از قیمت باتری جدید کم می کنند. پس بهتر است مصرف کنندگان نیز به جای نگهداری باتری های قدیمی که کاربردی هم نخواهند داشت، آن را به فروشنده باتری تحویل بدهند. فروشندگان باتری نیز این باتری های فرسوده را به جهت ساخت باتری های جدید به مراکز بازیافت و یا نمایندگان وابسته به هر تولیدکننده باتری تحویل میدهند. در نتیجه فرایند بازیافت باتری های کهنه لازم به ذکر است که باتری های جدید ماشین معمولا با ۸۰ درصد مواد بازیافتی ساخته می شوند که این کمک بسیار بزرگی به سلامت محیط زیست می باشد.

باتری ژلی از گروه باتری های سرب اسیدی است که الکترولیت مورد استفاده در آن با مخلوط شدن اسید با سیلیکا به شکل ژل می باشد و اسید از حالت مایع به حالت نیمه جامد(ژل) تبدیل می شود. مزیت این نوع باتری آن است که الکترولیت آن به هیچ عنوان (حتی اگر جعبه باتری بشکند) قابل نشت نیست و به دلیل اینکه در اثر لرزش ها و تکان های وارد شده به خودرو، سطح اسیدی باتری که مانند ژل است تغییر نمی کند، طول عمر این باتری ها بیشتر از باتری های معمولی خواهد بود. موضوع مهم برای این باتری ها نوع شارژ کردن آن است که باید با مقدار جریان کمی آنرا شارژ کرد تا گاز متصاعد شده حاصل از فرآیند شیمیایی در داخل باتری بتواند از سلول ها خارج شود. در واقع  باتری های ژل قابلیت شارژ توسط دینام خودروهای معمولی را ندارند و باید با جریانی معادل ۲ تا۱۰ مرتبه کمتر از جریان شارژ باتری های معمولی یا AGM تحت شارژ قرار گیرند. از طرفی می بایست از اور شارژ شدن این باتری ها به شدت جلوگیری کرد، چرا که اور شارژ شدن آن ها باعث افت ظرفیت در این باتری ها شده و منجر به آسیب جدی می گردد.

استراتژی خرید باتری ماشین برای مناطق سردسیر با مناطق گرمسیر، متفاوت است. باتری ماشین در آب و هوای سرد و فصول زمستانی فشار بیشتری نسبت به شرایط عادی تحمل می کند، چراکه استارت زدن ماشین در هوای سرد توان بیشتری از باتری ماشین می کشد و هوای سرد قدرت آمپر دهی باتری را کاهش میدهد. پس اگر در مناطق سردسیر سکونت دارید بهتر است باتری با ظرفیت بالاتر را انتخاب کنید. اگر در مناطق بسیار گرم زندگی نمی کنید، باتری های سرب اسیدی سیلد گزینه خوبی برای ماشین شما هستند. باتری سیلد کلسیوم و سیلد سیلور کلسیوم دو نوع از باتری های اتمی می باشند که این باتری ها با توجه به اینکه قابلیت افزودن آب مقطر را ندارند، در مناطق سردسیری عمر بیشتری نسبت به مناطق گرمسیری دارند. فناوری به کار رفته در این نوع باتری ها شامل کلسیم- کلسیم و یا کلسیم- سیلور می باشد و این باتری ها ویژه مناطق سردسیر می باشند. از طرفی در مناطق سردسیری مقدار CCA زیاد مهمترین شاخصه باتری است، CCA  مخفف عبارت Cold Cranking Amps می باشد. این شاخصه بیانگر این است که باتری در دمای منفی ۱۸ درجه ی سانتیگراد چه مقدار جریان را می تواند برای ۳۰ ثانیه فراهم کند تا ولتاژ آن کمتر از ۷.۲ ولت نشود. پس اگر قصد خرید باتری برای ماشینی خود را دارید و در مکانی با دمای نسبتا پایین زندگی می کنید به مقدار CCA باتری توجه داشته باشید.

اگر در مناطق گرمسیری زندگی می کنید باتری های سرب اسیدی بدون نیاز به مراقبت یا سیلد، گزینه خوبی برای ماشین شما نیستند، چرا که این باتری ها نسبت به تغییرات دما حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند و هنگامی که به آب نیاز است ، نمی توان به آن آب اضافه نمود و همچنین نمی توان غلظت ویژه آن را با هیدرومتر اندازه گرفت. پس در آب و هوای گرم پیشنهاد می شود که باتری غیر سیلد خریداری شود. از طرفی می توان گفت که باتری های با مراقبت محدود که معروف به MF (maintenance free) هستند و در بازار به آنها پلاک دار هم میگویند، بهترین گزینه برای مناطق گرمسیر هستند. چون در مناطق گرمسیر بدلیل گرمای زیاد و کارکرد ماشین ممکن است مقداری از آب باتری تبخیر شود ! در اینصورت براحتی می توان به آن اب باتری اضافه نمود. مشخصه اصلی این باتری ها داشتن پیچ های تخت یعنی هم سطح خود باتری است که برای باز کردنش باید از پیچ گوشتی استفاده کرد. این باتری ها با تکنولوژی کلسیم – کلسیم ساخته میشوند و در مجموع میشه گفت ترکیبی از تکنولوژی جدید با امکانات قدیمی هستند. برخی از تولید کنندگان باتری نیز نوعی باتری ماشین جهت استفاده در مناطق گرمسیری تولید کرده اند، که در این باتری ها مقدار الکترولیت را افزایش داده اند تا فرایند خنک سازی بهتر انجام شود و یا اینکه از فرمولاسیون خاصی برای ساخت صفحات استفاده کرده اند.

باتری های آبخور یا همان باتری های غیرسیلد به تدریج کارایی خود را از دست می دهند و مصرف کنندگان به راحتی می توانند با بررسی وضعیت باتری در صورت نیاز آن را تعویض کنند. اما باتری های خشک یا سیلد از آنجایی که پلمب هستند ممکن است به صورت ناگهانی قبل از اینکه مصرف کننده از خرابی آن مطلع شود، خراب گردند. لازم به ذکر است در برخی باتری های خشک نشانگری به نام چشمی وجود دارد که در صورت سالم بودن باتری رنگ آن سبز بوده ولی در صورتی که باتری خراب شده و یا عمر آن رو به اتمام باشد به رنگ قرمز خواهد شد. از دیگر نشانه های پایان مدت زمان طول عمر باتری استارت نخوردن و یا بد استارت خوردن ماشین می باشد. این اتفاق به این دلیل می افتد که باتری ماشین به درستی شارژ نشده و انرژی لازم برای به حرکت در آوردن میل لنگ را ندارد. البته قابل ذکر است در برخی موارد ممکن است مشکل از سیستم شارژر موتور باشد که نمی تواند باتری ماشین را شارژ نماید. به همین جهت در صورت مطمئن نبودن از علت، می بایست به مکانیک مراجعه نمایید.

سیستم گارانتی باتری های ایرانی و خارجی با هم متفاوت است که معمولا مشتریان عزیز به دلیل عدم آگاهی کامل هنگام خرید باتری دچار سردرگمی می شوند. در اینجا به برخی از مشخصات گارانتی باتری ماشین اشاره می گردد: ۱- باتری های ایرانی کارخانه تولیدکننده باتری ماشین، گارانتی کننده باتری می باشد که برای استفاده از گارانتی ۶ الی ۲۰ ماهه آن بایستی به نمایندگی خدمات مجاز آن مراجعه نمایید. در هنگام خرید باتری های ایرانی یک عدد کارت گارانتی به شما داده خواهد شد. در کارت گارانتی یک شماره سریال ذکر شده که همان سریال بر روی بدنه باتری نیز حک شده و هنگام استفاده از گارانتی از تطبیق این سریال استفاده خواهد شد. در این کارت تاریخ پایان گارانتی نیز ذکر شده است. در صورت مفقود شدن کارت گارانتی المثنی صادر نشده و گارانتی باطل می شود. برای استفاده از گارانتی فاکتور مهر خورده نیز لازم می شود. لازم به ذکر است است فرایند کلی گارانتی باتری های داخلی به این شکل می باشد ولی برخی تولید کننده ها همچون سپاهان باتری با انجام اقداماتی مانند ضمانت الکترونیک، کارت گارانتی را حذف نموده و جهت استفاده از گارانتی در هر نقطه از ایران تنها شماره سریال حک شده روی باتری کافی می باشد. ۲- باتری های خارجی در بیشتر مواقع شرکت های وارد کننده گارانتی کننده باتری می باشند که برای استفاده از گارانتی ۸ الی ۲۰ ماهه آن بایستی به نمایندگی مجاز آن مراجعه کنید. باتری های خارجی نیز مانند باتری های ایرانی دارای کارت گارانتی می باشند و یکی از نشانه های باتری های قاچاق نداشتن کارت گارانتی است که کاملا غیر معتبر و غیر قانونی می باشد. در کارت گارانتی یک شماره سریال ذکر شده که همان سریال به صورت برچسب بر روی باتری شما چسبانده خواهد شد و هنگام استفاده از گارانتی این سریال مطابقت داده خواهد شد. در کارت تاریخ پایان گارانتی نیز ذکر شده است. با توجه به بازار باتری داخل ایران، با وجود گارانتی دار بودن باتری های خارجی و وارداتی، اکثر این باتری ها دارای گارانتی کوتاه مدت ۳ تا ۶ ماهه هستند و اعتقاد بسیاری از افراد بر این است که در صورتی که باتری دچار مشکل شود، این شرکت ها پاسخ گو نبوده و در عمل گارانتی این گونه باتری ها بی معنا می باشد.

ولتاژ باتری ماشین های سنگین مانند ماشین های جاده ساز، ماشین آلات کشاورزی و کامیون ها ۲۴ ولت است و این در حالی است که ماشین های سواری به باتری با توان ۱۲ ولت نیاز دارند. در طراحی و جانمایی محفظه باتری ماشین های سنگین قدیمی از دو باتری ۱۲ ولت استفاده میشد زیرا ماشین در هنگام استارت زدن قدرت بیشتری نیاز داشت و دو باتری ۱۲ ولتی باهم ولتاژ ۲۴ ولت را تولید می کردند، پس از آن سایر قسمت ها با همان ۱۲ ولت کار میکرند. اما امروزه تنها یک باتری ۲۴ ولتی در ساختار ماشین های سنگین است و تمامی قسمت ها با این مدار ولتاژ کار میکنند

اگر باتری ماشین شما قدیمی است، همیشه کابل های مربوط به شارژ باتری را همراه خود داشته باشید تا در صورت امکان، هنگام استارت نخوردن ماشین بتوانید باتری را شارژ نمایید. اگر باتری ماشین شما غیر سیلد یا به اصلاح قدیمی ها آبخور است حتما آن را با آب مقطر پر کنید تا احتمال خرابی آن کاهش پیدا کند. آب موجود در باتری اسیدی است و نباید با پوست یا سایر قطعات ماشین تماس پیدا کند. در صورت برخورد آب باتری با پوست یا قطعات ماشین میزان زیادی آب روی آن بریزید تا اثر آن خنثی شود. به یاد داشته باشید که هنگام جدا کردن باتری، ابتدا قطب منفی را جدا کنید و برای وصل کردن دوباره‌ی آن هم، قطب منفی را در آخر متصل کنید. قبل از جدا کردن باتری، دقترچه راهنمای ماشین را مطالعه کنید؛ در برخی ماشین ها با جدا کردن باتری، مشکلات خاصی برای ECU به وجود می‌آید. هیچگاه در نزدیکی باتری ماشین سیگار نکشید و آتش روشن نکنید؛ زیرا احتمال شعله‌ور شدن آن وجود دارد.

همه باتری ها زمانی که بر روی ماشین نصب نشده باشند، یعنی در حالت مدار باز دارای پدیده دشارژ خودبخودی (Self_Discharge) هستند که نتیجه آن کاهش ولتاژ و ظرفیت اسمی باتری است. برای نگهداری (انبارش) باتری موارد زیر توصیه می گردد:

 • دما انبار را تنظیم نمایید چرا که در دمای بالا و هوای گرم و مرطوب دشارژ باتری بیشتر میشود و در آب و هوای خشک دشارژ باتری کندتر میشود. بهترین دما برای نگهداری باتری ۰-۳۵ است.
 • انبار و فضای نگهداری باتری باید تمیز و خشک بوده و دارای تهویه هوا مناسب باشد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن پلیت در اثر دشارژ خودبخودی باتری های در حال نگهداری بایستی این باتری ها بصورت دوره ای و هر ۳ ماه یکبار شارژ شوند.
 • در طی دوره نگهداری و انبارش اگر ولتاژ مدار باز باتری به کمتر از ۲.۱ ولت در هر سلول رسید باید باتری قبل از استفاده حتما شارژ گردد.
 • باتری ها قبل از انبارش باید کاملا شارژ شده باشند.

اگر یک باتری نو بعد از چند روز یا چند هفته از نصب خالی شد، ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • عیب در سیستم شارژ ماشین
 • وجود اتصال کوتاه در یکی از سیستم های الکتریکی ماشین (برق دزدی)
 • کثیف بودن قطب های باتری یا شل بودن سر باتری
 • برق دزدی در سیستم شمع ها
 • نا مناسب بودن ظرفیت باتری بر اساس نوع ماشین (از نظر ظرفیت)
 • شارژ شدن باتری پس از اضافه شدن الکترولیت
 • انبارش طولانی مدت باتری که منجر به سولفاته شدن پلیت ها شده است.

در حالت عادی و شرایط استفاده ایده آل از باتری ها، هر نوع باتری با توجه به طراحی و فرایند تولید آن طول عمر مشخصی دارد که معمولا میانگین طول عمر باتری حدودا ۴ الی ۵ سال می باشد. اما با توجه به شرایط امکان تغییر این مدت وجود دارد، چرا که ماشینها معمولا در معرض هوای سرد و یا گرم قرار دارند و ضمن اینکه ماشین وسیله است که دائما در حال حرکت بوده و این حرکت گاها منجر به لرزش و تکان های شدید می گردد که برای باتری ماشین مخرب بوده و جز عوامل کاهنده طول عمر باتری می باشد. از طرفی میزان استفاده افراد از ماشین متفاوت می باشد و طول عمر باتری ماشینهایی که مدت زمان زیادی را روشن و یا در ترافیک های طولانی مدت هستند کمتر از سایر باتری های ماشین است. از همین رو باتری ماشین معمولا زودتر از موعد خراب می شود. بنابراین بهترین زمان تعویض ماشین حدود ۳ سال خواهد بود. توجه داشته باشید پس از گذشت مدت زمان ۳ سال شاید هنوز ماشین شما به صورت عادی استارت می خورد ولی درست هنگامیکه از انتظار ندارید، ماشین استارت نمی خورد.

یکی از عوامل موثر در طول عمر باتری ماشین نگهداری و رسیدگی مناسب به آن است. برای رسیدگی مناسب به باتری ماشین کافی است به نکات زیر توجه کنید:

 • قطب های باتری را بررسی کرده و در صورت نیاز آن ها را تمیز کنید.
 • بست سر باتری را بررسی کنید و آن ها تمیز کنید. (در صورت نیاز تعویض شود)
 • میله یا تسمه نگهدارنده باتری را بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را محکم کنید. شل بودن این نگهدارنده باعث ارتغاش و لرزش باتری شده که خطر قطع شدن اتصالات داخلی باتری و از کار افتادن ان وجود دارد.
 • در صورتی که باتری از نوع آبخور است همه درپوش های باتری را باز کرده و سطح الکترولیت باتری را بررسی و در صورت نیاز آب مقطر اضافه کنید. معمولا سطح الکترولیت باید ۱۵-۲۰ میلیمتر بالاتر از سطح پلیت باشد. اینکار را هر ۴ ماه یکبار تکرار کنید.
 • ولتاژ باتری را اندازه بگیرید تا از میزان شارژ باتری ماشین مطمئن شوید.
 • سیستم دینام را بررسی کنید، ماشین را روشن کرده و ولتاژ باتری را اندازه بگیرید.
 • از دلایل اصلی ترکیدن باتری ماشین، ایجاد اتصال کوتاه بین دو سر قطب باتری می باشد. این اتصال کوتاه گاهی به صورت دستی روی میدهد زماینکه برخی از تعمیرکاران برای تست قدرت باتری این کار نادرست را انجام می دهند. علت دیگر بروز اتصال کوتاه در دو سر قطب های باتری بواسطه استارت سیستم به علت معیوب و یا تمیز نبودن کلکتور سیم پیچ آن می باشد که با چک کردن استارت و برطرف کردن کثیفی ذغال های مابین کلکتورها برطرف می گردد.
 • از دلایل دیگر ترکیدن باتری ماشین، شارژ بیش از حد مجاز با دینام می باشد که این شارژ مازاد باعث جوش آمدن اسید و تصاعد بخار اسید می گردد و تجمع این بخار در زیر در پوش باتری در صورتی که از عایق ضد انفجار مناسب استفاده نشده باشد، منجر به ترکیدین باتری می گردد. لذا سطح ولتاژ شارژ نگهداری باتری که پیوسته روی آن قرار دارد بسیار حائز اهمیت می باشد. لازم به ذکر است کلیه شارژرها مجهز به سیستمی برای تنظیم سطح ولتاژ و محدود نمودن جریان شارژ باتری با توجه به مشخصات باتری هستند.
 • تمامی باتری های اسیدی، دریچه هایی برای خروج بخارات اسید دارند که اگر بنا به هر دلیلی، بخار اسید از آن متصاعد گردید، از طریق روزنه های تعبیه شده خارج گردد و از تجمع بخار در داخل باتری جلوگیری گردد. پس می بایست در هنگام نصب باتری به این نکته توجه نمود و باتری ها را طوری در کنار هم قرار داد و یا بست روی باتری را محکم نمود که این دریچه ها مسدود نشوند.
 • مهم ترین نکته ای که می بایست به آن توجه نمود، مرغوبیت کالا می باشد که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد که البته این مرغوبیت بیشتر، هزینه بیشتر را در بر خواهد داشت که با توجه به خطرات احتمالی این هزینه به صرفه خواهد بود.

۵ دلیل را می توان در نظر گرفت:

 • خوردگی بین قطب های باتری و کابل متصل شده به باتری
 • پایین بودن سطح الکترولیت باتری (در باتری های آبخور)
 • پارگی یا لغزش تسمه دینام روی بدلی دینام، خرابی یاتاقان های دینام
 • خرابی سیستم شارژ یا برق دزدی از اتصالات دینام و آفتامات
 • دشارژ بودن یا خراب بودن باتری

اگر سطح الکترولیت باتری مناسب بوده و تسمه دینام سالم باشد و قطب ها خوردگی ندارد، با مراجعه به باتری سازی باید باتری و سیستم شارژ باتری (دینام) را بررسی نمود.

مهمترین عامل در انتخاب باتری ماشین آمپر متناسب و مورد نیاز برای ماشین شماست. بسته به نوع ماشین شما باید آمپر مناسب را انتخاب کنید که معمولا حداقل آمپر مورد نیاز برای ماشین شماست. اما سیستم های صوتی قوی یا سایر تجهیزاتی که احتیاج به جریان الکتریکی اضافه دارند بر روی ماشین نصب کرده اید، باید باتری با آمپر بالاتر و متناسب با جریان الکتریکی مورد نیاز برای ماشین خود تهیه کنید. از دیگر عوامل موثر در انتخاب باتری اندازه آن می باشد. واضح است که اگر محفظه تعبیه شده در ماشین بزرگ تر یا کوچکتر از سایز باتری باشد مشکلات زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این توجه به تاریخ تولید باتری نیز حائز اهمیت است. البته باید توجه داشت که باتری ماشین مانند مواد خوراکی با گذشت زمان غیر قابل استفاده نخواهد شد اما باتری های جدید دارای تکنولوژی های جدیدتر و بهتری نسبت به باتری های قدیمی تر هستند. در باتری های ایرانی تاریخ تولید در شماره سریال باتری درج میشود، بدین صورت که معمولا دو رقم اول شماره سریال از سمت چپ تاریخ تولید باتری را نشان میدهد. در نمونه های کره ای موجود در بازار نیز میتوان تاریخ تولید باتری را در شماره سریال آن پیدا کرد. معمولا اولین رقم از سمت چپ نشان دهنده سال تولید آن است. به عنوان مثال اگر این رقم ۸ باشد به آن معنی است که باتری مورد نظر در سال ۲۰۱۸ میلادی تولید شده است. از طرفی به هنگام انتخاب باتری ماشین می بایست شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنید را در نظر بگیرید : باتری های مناسب برای شرایط آب و هوایی گرم اغلب لیبل”S” یا “جنوب” میخورند و باتری های مناسب برای شرایط آب و هوای سرد لیبل “N” یا “شمال” میخورند. نکته نهایی که در خرید باتری باید به آن توجه کرد برند و قیمت باتری است، دو عاملی که نقش مهمی در انتخاب باتری ماشین شما دارند.

هنگام خرید باتری ماشین سوالات زیادی به وجود می آید. یکی از این سوالات سایز مناسب برای باتری است. با توجه به نکات زیر میتوانید بهترین باتری را برای ماشین خودتان انتخاب کنید. ۱- یک روش مطمئن برای یافتن سایز مناسب باتری ماشین اطلاعات مربوطه در دفترچه راهنمای ماشین است. با مراجعه به قسمت group size که متشکل از تعدادی عدد و حروف است اندازه باتری ماشین را میتوانید پیدا کنید. ۲- روش دوم این است که از مکانیک یا فروشنده‌های باتری ماشین کمک گرفته و سال و مدل ماشین خود را به  آن ها اعلام کنید تا باتری مناسب برای ماشین شما را تعیین کنند. ۳- اگر باتری فعلی شما باتری فابریکی است که از طرف کارخانه سازنده روی ماشین شما نصب شده، می توانید با بررسی برچسب روی آن به اطلاعات مورد نیاز دست پیدا کنید. معمولا group size باتری بالا یا پهلوی باتری به همراه CCA و گارانتی باتری درج شده است. ۴- به نمایشگاه ها یا فروشنده های ماشینی که مدل ماشین شما را می فروشند سر بزنید. معمولا کارشناسان این فروشگاه ها اطلاعات زیادی در مورد مدل ماشین تان دارند و خیلی سریع می توانند سایز مناسب باتری ماشین تان را مشخص کنند. ۵- می توانید از طریق شماره ۵۰۶۲-۰۳۱۳ با صدای مشتری شرکت سپاهان باتری تماس بگیرید و علاوه بر اطلاعات مورد نیاز برای باتری ماشینتان از سایر خدمات این شرکت مطلع شوید.

حتما شما هم متوجه شده اید که در زمستان احتمال اینکه ماشین شما استارت نخورد بیشتر است. سه دلیل اصلی که منجر به خرابی باتری ماشین در زمستان می‌شوند عبارتند از: کاهش ظرفیت باتری، برق زیادی که موتور استارت از باتری می‌گیرد و برق اضافی که لوازم برقی از باتری دریافت می کنند. هنگامی که ماشین خود را استارت می زنید، موتور استارت برای چرخاندن موتور به شدت جریان زیادی احتیاج دارد. از آنجایی که وقتی هوا سرد است غلظت روغن موتور بیشتر می‌شود و وقتی غلظت روغن افزایش ‌یابد چرخاندن موتور دشوارترخواهد شد که درنتیجه باعث می‌شود موتور استارت شدت جریان بیشتری مصرف کند. در شرایط دمایی استاندارد باتری ماشین شما به راحتی این عملیات را انجام می دهد، چرا که قابلیت ایجاد شدت جریان بالا در مدت زمان کوتاه، از نقاط قوت فناوری باتری سرب اسیدی است. ولی یک باتری که مدت زمان زیادی از طول عمر آن گذشته است، در  هوای بسیار سرد شاید نتواند به راحتی شدت جریان مورد نیاز موتور استارت را تامین نماید، چرا که دمای صفر درجه یا زیر صفر درجه می‌تواند ظرفیت یک باتری کاملا نو را نیز تا حد زیادی پایین بیاورد. از طرفی در زمستان و آب و هوای سرد معمولا فشار بیشتری به باتری تحمیل می‌ شود چرا که احتمال استفاده از وسایل برقی مانند چراغ‌های جلو و برف‌پاک‌کن‌ها افزایش می‌یابد که برق بیشتری مصرف می‌کنند. همچنین فن بخاری نیز احتمالا به طور پیوسته روشن است. وقتی به مشخصه های فنی یک باتری نگاه می‌کنید، قدرت استارت باتری در حالت سرد به صورت یک عدد بیان می‌شود که به آن CCA  (مخفف عبارت Cold Cranking Amps) می گویند و بیانگر میزان شدت جریانی است که باتری می‌تواند در حالت سرد ارائه دهد. هر چقدر این عدد بالاتر باشد به این معناست که باتری مذکور می‌تواند نسبت به یک باتری که عدد پایین تری دارد، جریان بیشتری را تأمین نماید. به عبارت دیگر، این باتری در هوای سرد که از ظرفیت آن کاسته می‌شود، عملکرد بهتری خواهد داشت.

تغییر رنگ و تشکیل کریستال های سفید رنگ سولفات سرب روی پلیت باتری زمانی اتفاق می افتد که برای مدتی از باتری استفاده نشود یا باتری شارژ کافی نداشته باشد. ممکن است این پدیده به دلیل مجاورت پلیت با هوا و به دلیل کاهش سطح الکترولیت اتفاق بیفتد با یک باتری نو با الکترولیت پر شده و بدون شارژ شدن و استفاده انبارش شود. عوامل فوق باعث بروز پدیده سولفاته شدن است. وقتی پلیت باتری سولفاته شود (بسته به میزان سولفاته شدن پلیت) از قدرت  شارژ پذیری باتری کاسته می شود و در صورت شدید بودن میزان سولفاته شدن در مواردی باتری قابل شارژ نبوده و بایستی آنرا عوض نمود. ورقه های سربی درون باتری عامل تعیین کننده سلامت باتری هستند، از واکنش اسید سولفوریک و این ورقه های سربی “جریان” در باتری تولید می شود. زمانی که باتری در حال تخلیه شدن باشد، سولفات موجود در باتری بر روی این ورقه های سربی جمع شده و باتری توانایی خود را برای تولید کردن جریان برق از دست می دهد. با گذشت زمان این سولفات های انباشته شده برای همیشه و به صورت دائمی به ورقه ها چسبیده و مانع از این می شوند که باتری توانایی ذخیره الکتریسیته را داشته باشد. عوامل گوناگون مثل شارژ ناقص، رانندگی های مکرر در مسافت های خیلی کم، شارژهای مکرر و بیش از حد و … موجب سولفاته شدن باتری ماشین می شود. بسته به میزان سولفاته شدن پلیت از قدرت  شارژ پذیری باتری کاسته می شود و در صورت شدید بودن میزان سولفاته شدن باتری قابل شارژ نبوده و بایستی آن را تعویض نمود.

در دنیای رقابت امروز بدون داشتن اطلاعات درست و به روز، سازمان ها نمی توانند به راحتی موفق شوند و کسب و کار خود را اداره کنند. مدیران تنها می توانند با داشتن اطلاعات به روز تصمیم های درست و به موقع بگیرند. بنابراین سازمان ها باید ابزار تهیه این اطلاعات را در دست بگیرند که این ابزار ERP نامیده می شود. ERP راهکاری هوشمند و یکپارچه است که با فراهم کردن اطلاعات و تحلیل های لازم از تمام اجزا سازمان، بینشی عمیق در اختیار مدیران و کاربران قرار می دهد و تصمیم سازی را دقیق تر و سریع تر از پیش می کند. این سیستم همچنین منجر به پایین آمدن خطای انسانی در سازمان می گردد. با وجود هزینه های بالا برای پیاده سازی این سیستم، اگر ابزار درست و مناسب سازمان انتخاب شود، موفقیت مجموعه تضمین و جایگاه آن در بازار تثبیت و ماندگار خواهد شد. سپاهان باتری با توجه به چشم انداز جهانی شدن، تحقیقات خود را در سال ۱۳۸۵ برای انتخاب نرم افزار مناسب با نوع فعالیت های سازمان آغاز و در سال ۱۳۸۷ با انتخاب نرم افزار مناسب عملا وارد فاز اجرایی آن گردید. محور اصلی موفقیت در پیاده سازی ERP در سپاهان باتری، پذیرش این تغییر بزرگ توسط مردمانش بود. نیروهای سپاهان باتری در لایه های مختلف کاری و اجرایی هم درون و هم بیرون سازمان با وجود تجربه ها و دانشی که سال ها با آن پیش رفته بودند، این روش جدید را پذیرفته، آموخته و مورد استفاده قرار دادند. در حال حاضر با استفاده از ERP تمام نیروها و مدیران توانسته اند به صورت زنده و مستقیم به مواد، نفرات، محصولات، اطلاعات و در یک کلام روند و فرایند کار دسترسی داشته باشند و به راحتی محصول درخواست شده را به دست مشتری برسانند. همچنین در مدیریت انبارها به صورت زنده، کمبودها دیده شده و تصمیم های لازم برای تجهیز انبار گرفته می شود. در یک کلام اطلاعات به روز و گزارش های زنده، به عنوان ارزشی افزوده به سازمان داده شده تا مزایای آن به مشتریان نیز انتقال پیدا کند.

شارژ کردن باتری موتور سیکلت بوسیله باتری ماشین نیز امکان پذیر است. برای انجام این امر ابتدا موتور سیکلت خود را طوری نزدیک ماشین قرار دهید که کمترین فاصله را با باتری داشته باشد. قبل از شروع کار مطمئن شوید که هردو وسیله در حالت خاموش باشند. برای اجرای این فرایند نیز باید با استفاده از کابل اتصال و همانند اتصال باتری به باتری دو ماشین عمل نمود:

 • اتصال کابل به قطب مثبت موتور
 • اتصال کابل به قطب مثبت ماشین
 • اتصال کابل به قطب منفی ماشین
 • اتصال کابل به قالب یا پیچ محور عقب موتور
پس از اتصال باتری ها جریان الکتریکی از ماشین به موتور سیکلت حرکت کرده و باتری را شارژ می کند. در حین شارژ باتری موتور را استارت بزنید، در صورت استارت نخوردن موتور سیکلت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا باتری موتور سیکلت شما کاملا شارژ شود. پس از شارژ باتری موتورسیکلت و برای جداسازی  باتری ها به ترتیب زیر عمل می شود:
 • جدا کردن گیره کامل منفی از موتور
 • جدا کردن گیره کامل منفی از ماشین
 • جدا کردن گیره کامل مثبت از ماشین
 • جدا کردن گیره کابل مثبت از موتور
باید توجه داشت در زمان شارژ باتری، ماشین روشن نشود چرا که از آنجایی که باتری ماشین قوی تر است باعث آسیب جدی و خرابی قطعی باتری موتورسیکلت می شود.

حتما تا کنون مشاهده کردید که دو باتری یکسان نصب شده روی دو ماشین متفاوت طول عمر یکسانی نداشته اند. عوامل زیادی بر طول عمر باتری ماشین موثر است. موارد زیر مهم ترین عوامل تاثیرگذار در طول عمر باتری ماشین هستند: طول عمر باتری ها علاوه بر کیفیت ساخت باتری و نوع تکنولوژی تولید آن، بستگی به میزان استفاده از ماشین و حتی سایر مصرف کننده های آن دارد. هر چه از باتری ماشین استفاده بیشتری شود و شارژ و دشارژ بیشتری در باتری صورت گیرد، طول عمر آن کاهش می یابد. از طرفی عواملی همچون لرزش ماشین، استفاده مداوم از سیستم صوتی و  GPS نیز باعث کاهش طول عمر باتری ماشین می‌شوند. از دیگر عوامل مخرب باتری ماشین می‌توان به گرما و سرمای شدید اشاره نمود که منجر به کاهش طول عمر باتری می‌گردد. معمولا در شرایط استاندارد میانگین عمر یک باتری حدود ۴ الی ۵ سال می باشد، اما با توجه به دلایلی که ذکر شد امکان تغییر این مدت زمان وجود دارد که در صورت نگهداری صحیح و استفاده درست می توان طول باتری ماشین را افزایش داد . اما برای احتیاط توصیه می شود که پس از گذشت مدت زمان ۴ سال، حتی در صورت استارت خوردن روزانه و طبیعی باتری ماشین را تعویض کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

حتما شما هم در فصل زمستان با سخت استارت خوردن ماشینتان مواجه شده اید. در زمستان به دلیل سردی هوا فرآیند های شیمیایی داخل باتری ماشین با تغییراتی مواجه میشود و فشار وارد بر باتری در زمان استارت زنی افزایش می یابد. این اتفاق به این علت می افتد که روغن موتور در دماهای پایین نسبت به دمای استاندارد غلیظ تر می شود. هر چقدر که روغن داخل موتور سفت‌تر و غلیظ تر باشد چرخاندن موتور توسط موتور استارت دشوارتر می گردد. در نتیجه هنگام استارت زدن برای چرخاندن یک موتور سرد به آمپر یا شدت جریان بیشتری نیاز می باشد، در واقع شدت جریان موردنیاز برای چرخاندن یک موتور سرد هنگام استارت ممکن است تا ۳ برابر یا بیشتر افزایش یابد. از طرفی در زمستان فشار بیشتری به باتری ماشین وارد می شود چرا که به دلیل کوتاهتر شدن روزها و نامساعدبودن هوا استفاده از وسایل برقی مانند چراغ‌های جلو و برف‌پاک‌کن‌ها افزایش می‌یابد که منجر به مصرف برق بیشتری می گردد. در این شرایط تامین برق مورد نیاز ماشین توسط سیستم شارژ ماشینی شما دشوار می گردد و از آنجایی‌که به خاطر سردی هوا از ظرفیت باتری نیز کاسته شده است، عمر باتری کاهش خواهد یافت.

یکی از عواملی که باعث کاهش طول عمر باتری ماشین میشود بروز مشکلات فنی در دینام یا استارت است. بروز مشکل در دینام ماشین، کاهش شارژ باتری را به همراه می‌آورد و اختلال در استارت نیز موجب کاهش عمر باتری ماشین می‌گردد. بنابراین در صورت مشاهده‌ کردن اختلال در دینام و استارت ماشین به رفع آن اقدام کنید، در غیر این صورت ممکن است خرج مضاعفی روی دست شما بماند و در کنار دینام یا استارت ماشین ناگزیر مجبور به تعویض باتری آن نیز بشوید. علاوه بر مشکلات فنی برخی از سهل انگاری ها نیز می تواند باعث کاهش طول عمر باتری شما شود. مثالا اگر هنگام خاموش بودن موتور ماشین اقدام به روشن نمودن رادیو، ضبط یا چراغ‌های ماشین (به خصوص چراغ‌های جلو یا مه شکن آن) نمایید، این کار فشار زیادی به باتری ماشین وارد میکند و عمر آن را به طرز قابل توجهی کاهش میدهد. افزون بر آن روشن گذاشتن مداوم کولر ماشین در دورهای پایین دینام نیز بر کاهش عمر باتری آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همچنین از دیگر مواردی که باعث پایین آمدن دور دینام می‌شود می‌توان به حرکت ماشین در مسیرهای شلوغ و پر ترافیک اشاره کرد که این عامل فشار مازادی را بر باتری وارد کرده و باعث کاهش طول عمر آن می گردد.

شاید دیده باشید که امروزه در بین برند های بزرگ دنیا  بحث چرخه بازیافت و بکارگیری مجدد محصولات استفاده شده، اهمیت زیادی پیدا کرده است و اکثر این شرکت های بزرگ برای حفظ محیط زیست و پیوستن به چرخه زنجیره تامین جهت استخراج قسمتی از مواد اولیه خود و همچنین افزایش اهمیت اقتصادی آن، به اجرای طرح بازیافت پرداخته اند. جالب است بدانید که مواد تشکیل دهنده باتری ماشین نیز جز بازیافتنی ترین مواد در دنیاست. در حقیقت ۹۹% باتری ماشین قابل بازیافت می باشد. در این فرایند، باتری های استفاده شده یا به اصطلاحی باتری های فرسوده، جمع آوری شده و به مراکز بازیافت منتقل می شوند. در آنجا، سرب از پلی پروپیلن یا مورد پلاستیکی جدا شده و وارد یک کوره مجهز شده تا ذوب شود، سپس خالص ترین نوع آلیاژ از باتری های فرسوده استخراج شده، که استفاده از این آلیاژها در بالابردن طول عمر باتری و کارایی باتری نقش موثری دارد که سپاهان باتری نیز همانند بسیاری از شرکت های بزرگ این صنعت همچون جانسون کنترل با استفاده از سرب خالصی که از این فرایند بازیافت حاصل می شود، توانسته است محصولات با کیفیتی تولید نماید که از نظر اقتصادی نیز قابل توجیه باشد. این فرایند هم به نفع مصرف کننده است چراکه می تواند باتری استفاده شده خودش را به قیمتی نزدیک ۳۵ درصد باتری تو فروخته که یک نوع سود برای مصرف کننده و از طرفی موجب کمتر شدن آسیب های زیست محیطی خواهد شد و از طرفی سرعت تامین بالاتر خواهد رفت که این یعنی اجرای چرخه ای تماماً مفید برای صنعت و کشور.

هوای خیلی گرم نیز مانند هوای خیلی سرد بر عملکرد باتری ماشین تاثیر منفی می‌گذارد. در حقیقت آب و هوای بسیار گرم و دمای خیلی بالا مستقیما باعث کاهش طول عمر باتری ماشین می‌شود. وقتی یک باتری پیوسته در دمای مطلوب ۲۵ درجه سانتی‌گراد کار کند عمر آن نسبت به یک باتری که پیوسته در معرض دمای حدود ۳۳ درجه سانتی‌گراد قرار دارد، حدود ۵۰ درصد بیشتر است. در واقع به ازای هر ۸ درجه افزایش دما نسبت به دمای عملکرد استاندارد ۲۵ درجه، عمر باتری نصف خواهد شد. براساس نتایج اعلام شده از جانب انجمن نگهداری از ماشین، دو علت عمده خرابی باتری‌های ماشین گرما و شارژ بیش‌از‌حد هستند. در دمای بالا وقتی مایع الکترولیت باتری در معرض حرارت قرار می‌گیرد احتمال تبخیرشدن آن بیشتر است و اگر مایع باتری دوباره پر نشود، این احتمال وجود دارد که آسیب جبران‌ناپذیری به باتری وارد شود. پس در آب و هوای بسیار گرم استفاده از باتری های آبخور توصیه می گردد.

 • در باتری های سیلد یا اتمی آب مقطر بکار نرفته است.
 • این نوع باتری ها نیاز به تعمیرات و سرویس ندارند
 • شارژ دوباره این باتری ها امکان پذیر است.
 • قدرت استارت زدن بالایی نسبت به باتری های معمولی دارند.
 • عمر مفید بالاتری نسبت به باتری های معمولی دارند.
 • در برابر شارژ بیش از حد مقاومت دارند.
 • در برابر دشارژ مقاومت زیادی دارند.
 • در صورت استفاده فصلی و بدون شارژ مقطعی (با قطع اتصال کابل بدنه) هیچ گونه کاهشی در عمر مفید باتری در طول مدت استفاده به وجود نخواهد آمد.

خرید باتری های سپاهان باتری چه مزیت هایی نسبت به خرید نمونه های مشابه دارد؟ اصلی ترین مزیت محصولات سپاهان باتری ضمانت نامه الکترونیک می باشد. به عبارتی شما با خرید سایر باتری های موجود در بازار تنها یک برگه که اصالت گارانتی باتری شما را تایید می نماید دریافت میکنید. در صورتی که باتری ماشین شما خراب شود و برگه را همراه نداشته باشید، گارانتی به شما تعلق نخواهد گرفت! ولی با خرید باتری های سپاهان باتری و فعال سازی گارانتی دیگر به یک برگه برای تایید اصالت گارانتی باتری نیاز نخواهید داشت، شما هر کجای ایران که باشید با مراجعه به یکی از نمایندگان خدمات سپاهان باتری با داشتن شماره سریال باتری که روی باتری حک شده است و شماره موبایلی که با آن گارانتی باتری را فعال نموده اید، می توانید از خدمات گارانتی استفاده نمایید. از مزیت های دیگر گارانتی باتری های سپاهان باتری، گارانتی سراسری می باشد. گارانتی سراسری به این معناست که با ۱۴۰۰ نماینده خدمات در سراسر ایران، در هر شهری که باشید فارغ از اینکه باتری ماشین خود را از کجا تهیه نموده اید، می توانید با مراجعه به یکی از نمایندگان خدمات سپاهان باتری از شبکه خدمات پس از فروش آن استفاده نمایید. از طرفی در طول دوره گارانتی، باتری شما “دوبار گارانتی” می شود. یعنی اگه در مدت گارانتی، باتری شما خراب شده و با مراجعه به یکی از نمایندگان خدمات سپاهان باتری، باتری جدید دریافت نمایید، گارانتی باقی مانده از باتری قبلی برای باتری جدید ماشین شما باقی خواهد ماند. یعنی سپاهان به ازای یک باتری در دوره گارانتی، دوبار گارانتی به شما اهدا می نماید. از آنجایی که گارانتی باتری ماشین به نام و شماره موبایل شما ثبت گردیده است، اطلاعات شما در سیستم سپاهان باتری موجود بوده و نزدیک به تاریخ پایان گارانتی به شما یادآوری می شود که به یکی از نمایندگان خدمات مراجعه نمایید و باتری را معاینه فنی نمایید.

پیاده سازی سیستم ERP علاوه بر ایجاد بانک اطلاعاتی باارزش برای مجموعه و بهبود و تسریع فرایندهای داخلی سازمان، باعث می شود تا مشتری ها بتوانند با داشتن حساب کاربری شخصی، درخواست های خود را به صورت مستقیم به سیستم بدهند و یا اطلاعات مورد نیاز خود را از سیستم بگیرند. این ارتباط مستقیم و بی واسطه مشتریان با سازمان، به دور از خطاها و تصمیم گیری های میانی، اطمینان و اعتمادی دوجانبه می سازد و باعث وفاداری بیشتری می گردد. در دنیای امروز که همه چیز با دنیای دیجیتال گره خورده، هر کسب و کار موفقی به یک گروه برنامه نویس کار درست احتیاج داره تا از قطار پر سرعت تکنولوژی عقب نیوفته. یکی از پروژه های بزرگ و موفق برنامه نویسان زیر مجموعه شرکت سپاهان باتری پیاده سازی سیستم ERP  است. این سیستم علاوه بر ایجاد بانک اطلاعاتی با ارزش برای مجموعه و بهبود و تسریع فرایندهای داخلی سازمان، باعث می شود تا مشتری ها بتوانند با داشتن حساب کاربری شخصی، درخواست های خود را به صورت مستقیم به سیستم بدهند و یا اطلاعات مورد نیاز خود را از سیستم بگیرند. این ارتباط مستقیم و بی واسطه مشتریان با سازمان، به دور از خطاها و تصمیم گیری های میانی، اطمینان و اعتمادی دوجانبه می سازد و باعث وفاداری بیشتری می گردد.

SLI مخفف کلمات STARTING LIGHTING IGNITION می باشد که به معنای راه اندازی، روشنایی و جرقه زدن می باشد. باتری های SLI به باتری های “راه انداز” نیز معروفند که از این باتری ها برای ماشینهای شخصی، کامیون ها، اتوبوس ها، تراکتورها، قایق ها و دیزل ژنراتورها می توان استفاده کرد. این باتری ها از نوع سرب اسیدی هستند که برای تامین نیروی الکتریکی برای استارت موتورها طراحی شده اند. SLA مخفف SEALED LEAD ACID است که مربوط به باتری های سرب اسیدی از نوع سیلد می باشد که از نظر شیمیایی و طراحی مشابه با باتریهای نوع SLI هستند. باتری های نوع GEL و AGM در این گروه از باتری ها قرار دارند. در باتری های GEL به جای الکترولیت مایع از ژل (که ترکیب سیلیکا فوم و اسید) می باشد استفاده می شود. در باتری های AGM از عایق های مخصوص GLASS MATT استفاده می شود که جاذب اسید هستند. طراحی این باتری ها به گونه ای است که امکان نشت اسید به دلیل ساختار آب بند بودن (SEALED) آن ها وجود ندارد. از این باتری ها برای کاربری هایی که نیاز به دشارژ عمیق وجود دارد ( مثلا دستگاه های UPS یا پانل های خورشیدی یا مراکز مخابراتی ، و …) استفاده می شود.

جهت فعال سازی گارانتی باتری ماشین خود می توانید یکی از ۵ روش زیر را انتخاب نمایید:

 • روش اول: اگر باتری را از نمایندگان فروش سپاهان باتری تهیه نموده اید، فروشنده از طریق سامانه همیار که بر روی گوشی هوشمند خود نصب است میتواند گارانتی باتری را برای شما فعال سازی کند.
 • روش دوم: می توانید کد “پلاک ماشین*سریال باتری*۲۱۱” را به شماره ۲۰۰۰۳۷۳۹ ارسال کنید و گارانتی باتری ماشین خود را فعال نمایید.
 • روش سوم: با صدای مشتری به شماره ۳۵۰۶۲-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان سپاهان باتری گارانتی باتری را برای شما فعال سازی کنند.
 • روش چهارم: می توانید با شماره تلفن گویا ۳۷۶۰۷۴۶۰-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید و با شماره گیری سریال باتری و پلاک ماشین گارانتی باتری را فعال سازی نمایید.
 • روش پنجم: با مراجعه به سایت سپاهان باتری به ادرس https://www.sepahanbattery.com از قسمت فعال سازی گارانتی، فعال سازی باتری ماشین خود را انجام نمایید.
لازم به ذکر است شماره سریال باتری بر روی جعبه و بدنه باتری نوشته شده و همچنین هنگام خرید باتری، برگه ضمانتنامه الکترونیک به شما اهدا می گردد که حاوی تمامی اطلاعات موردنیاز شما جهت فعال سازی گارانتی می باشد.
 1. در ابتدا به سیلد یا غیر سیلد بودن باتری دقت گردد.
 2. آمپراژ باتری مناسب با ماشین انتخاب شود، چرا که آمپراژ بالاتر همیشه به معنای عملکرد بهتر باتری نیست.
 3. ابعاد باتری متناسب با فضای در نظر گرفته شده برای باتری در ماشین باشد.
 4. سریالی که روی باتری درج شده با سریال درجه شده در برگ ضمانتنامه آن یکی باشد.
 5. باتری در جعبه و به صورت آکبند بسته بندی شده باشد.
 6. قطب های باتری سالم و بدون خراشیدگی باشند.
 7. هرچه تاریخ تولید باتری جدید تر باشد بهتر است، چرا که مدت زمان کمتری در انبار یا فروشگاه نگهداری شده است.
 8. توجه به این نکته که خدمات پس از فروش باتری از طرف شرکت است یا از طرف فروشنده باتری.
 9. قیمت باتری فرسوده متناسب با آمپر باتری فرسوده تحویلی محاسبه و از قیمت اصلی باتری کاسته شود.
 10. قیمت خرید باتری به آمپراژ باتری بستگی دارد وهرچه آمپر بالاتر باشد قیمت نیز بالاتر است.
 11. باتری های قاچاق دارای هولوگرام نمی باشند پس باتری های خارجی باید دارای هولوگرام باشد.
 12. به برند یا مارک باتری توجه شود.

هنگام خرید باتری ماشین اگر باتری فرسوده را تحویل بدهید قیمت باتری جدید نسبت به زمانی که باتری فرسوده را تحویل ندهید یا نداشته باشید متفاوت است. بدین صورت که با تحویل باتری فرسوده قیمت آن متناسب با آمپر باتری فرسوده محاسبه می گردد و از قیمت باتری جدید کم شده و شما مبلغ کمتری را پرداخت خواهید کرد. اما دلیل اینکه با تحویل باتری فرسوده قیمت تا این حد تغییر میکند چیست؟ هر باتری اسقاطی و یا فرسوده ماشین های سواری معمولی حدود پانزده تا هجده کیلو گرم وزن دارد، از این مقدار سه تا چهار لیتر اسید باتری می باشد، حدود یک کیلو پلاستیک و بدنه باتری می باشد و بقیه وزن باتری که مهمترین و با ارزش ترین قسمت آن است سرب می باشد. از طرفی امروزه در صنعت دنیا سرب یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین فلزات می باشد که یکی از کاربرد های آن تولید باتری است. در حدود چهل درصد سرب مصرفی در صنعت باتری سازی از بازیافت باتری های فرسوده و قراضه تامین می شود و ما بقی سرب مورد نیاز برای تولید باتری از معادن سرب تامین می گردد. از طرف دیگر ترکیب الکترولیک و سرب داخل باتری بسیار سمی و خطرناک است و برای محیط زیست بسیار مضر می باشد. گازهایی که از باتری فرسوده تولید و در هوا پراکنده می شود باعث آلودگی هوا شده و به ریه آسیب می رساند.  همچنین اگر باتری در زیر زمین و زیر خاک دفن شود خاک آن قسمت آلوده شده و باعث بیماری می شود. در نتیجه رها کردن باتری فرسوده در طبیعت و یا هرجای دیگر بسیار خطرناک و آلاینده است و از آنجایی که بحث آلودگی باتری های فرسوده و اسقاط شده بسیار جدی است و باید با دقت بازیافت و به چرخه تولید بازگردانده شود،  باتری ها می باسیت با شیوه صحیح و زیر نظر متخصصان و با امکانات ویژه تفکیک و بازیافت شود و مجددا به چرخه صنعت وارد شود. در این راستا کشورهایی که کارخانه تولید باتری و یا سیستم بازیافت ندارند باتری های فرسوده را جمع آوری کرده و به کشور های دیگر ارسال می کنند تا به محیط زیستشان آسیبی وارد نشود. پس بهترین کاری که شما در مورد باتری های فرسوده می توانید انجام دهید فقط تحویل آن به مراکز فروش و یا خدمات باتری است و یا در زمان خرید باتری جدید برای ماشین آن را تحویل فروشنده دهید که قطعا قیمت آن را از قیمت باتری جدید کم خواهد کرد. قیمت باتری فرسوده قیمت باتری فرسوده از روی قیمت جهانی سرب محاسبه می شود و چون قیمت سرب مانند سایر فلزات متغیر است در نتیجه قیمت باتری فرسوده نیز نسبت به قیمت جهانی تغییر میکند. پس قیمت باتری فرسوده را با نرخ روز چک کنید و به یاد داشته باشید هرچه آمپر باتری بالاتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلات واردات به داخل کشور خرید کالاهای خارجی با ریسک تقلبی بودن آن ها همراه است در نتیجه برای خرید باتری ماشین باید بتوانیم باتری تقلبی را از اصل تشخیص دهیم. .هنگام خرید باتری های کره ای و سایر نمونه های خارجی باید به اصل بودن آن توجه نمایید. متاسفانه از آنجایی که اکثر باتری های خارجی موجود در بازار قاچاق هستند، نمونه های تقلبی در آن بسیار زیاد دیده می شود. حالت بدتر از کالاهای تقلبی موجود در بازار، کالاهای استوک می باشد. کالای استوک کالایی است که به هر دلیلی از تست کارخانه رد شده و به عنوان بازیافت به فروش میرسد. در این میان عده ای سودجو با خرید کالا های استوک و وارد کردن آن ها به کشورهایی همچون ایران به دنبال فروش این باتری های به جای باتری های اصلی هستند. علائمی برای تشخیص باتری ماشین تقلبی از باتری ماشین اصل ۱-باتری اصل دارای قطب های سربی صاف و صیقلی و بدون هیچ آسیب دیدگی است. ۲-باتری اصل دارای کارت گارانتی معتبر می باشد. ۳-در صورتی که نوع باتری غیر سیلد باشد، درب های باتری را باز کنید و قسمت داخلی درب ها را مشاهده نمایید. قسمت داخلی درب ها باید کاملاً تمیز و بدون هیچ کثیفی باشد. ۴- در دو طرف باتری سوپاپ هایی تعبیه شده تا در صورت نیاز گاز های اضافی خارج شوند، با چراغ قوه داخل سوپاپ ها را چک کنید تا کاملا تمیز باشند، در غیر اینصورت باتری تقلبی می باشد. ۵-باتری های اصل فقط با تاریخ روز و مجوز واردات می نوانند وارد کشور شوند، بنابراین به تاریخ مصرف روی باتری دقت کنید. ۶-باتری های تقلبی با قیمت ارزان تری نسبت به سایر باتری ها به فروش میرسند.

چگونه از باتری ماشین نگهداری کنیم تا طول عمر باتری افزایش یابد؟ در اینجا با هم چند روش ساده را که می تواند در عملکرد و طول عمر باتری ماشین موثر باشد، مرور می کنیم:

 • نکته اول: در مواقعی که قصد استفاده نکردن از ماشین برای مدتی بیش از چهار روز دارید، حتما بست باتری را جدا کنید تا ارتباط باتری با ماشین قطع شود.
 • نکته دوم: برای افزایش طول عمر باتری، هیچ وقت باتری را  بیش از حد شارژ نکنید.
 • نکته سوم: بست باتری ها را چک کنید تا مطمین شوید باتری سولفاته نشده باشد.
 • نکته چهارم: در زمستان و هوای سرد ماشین را در مکان های گرم تر نگهداری کنید.
 • نکته پنجم: محفظه و سطح اتکای باتری را چک کنید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید تا از لرزش باتری جلوگیری شود.
 • نکته ششم: اگر از باتری های اسیدی استفاده می کنید، حتما سطح اسید درون آن را چک کنید و در صورت کم بودن، از آب مقطر برای افزایش سطح مایع استفاده نمایید.
 • نکته هفتم: از استارت زدن های بی جهت و طولانی مدت خودداری کنید.
 • نکته هشتم: نگذارید باتری به طور کامل تخلیه شود.
 • نکته نهم: هیچگاه دو قطب باتری را به یکدیگر متصل نکنید.
 • نکته دهم: برای جدا کردن باتری از ماشین، همیشه ابتدا قطب منفی را جدا کنید و سپس مثبت.
 • نکته یازدهم: رطوبت زیاد باعث کاهش طول عمر باتری میشود.
 • نکته دوازدهم: هر چند وقت یکبار قطب های باتری را چک کنید و آن ها را در صورت نیاز شست و شو کنید.
 • نکته سیزدهم: درب سلول های باتری را چک کنید تا در صورت شل شدن، آن ها را سفت کنید.

شما می توانید تنها با در نظر گرفتن ۵ نکته کلیدی، باتری مناسبی را برای ماشین خود انتخاب نمایید: ۱- سیلد یا غیرسیلد بودن باتری در حال حاضر دو نوع باتری در بازار موجود می باشد: باتری سیلد (خشک) و  باتری غیرسیلد (تر یا آبخور) که حاوی مایع اسید است. باتری خشک بدون نیاز به مراقبت بوده و ایمنی بیشتری نسبت به باتری تر دارد چرا که دیگر امکان ریختن اسید بر روی ماشین و محفظه موتور و باتری نمی باشد، همچنین باتری های خشک طول عمر بیشتری دارند. از طرفی مزیت باتری تر، می توان به ارزان بودن آن اشاره نمود. ۲- آمپر باتری تولیدکننده های ماشین، آمپری را به عنوان حداقل آمپر مجاز باتری تعیین می کنند ولی در صورتی که مصرف کننده های برقی جانبی همچون سیستم صوتی قوی و … روی ماشین نصب باشد، بهتر است از باتری های با آمپر بالاتر استفاده نمود. ۳- قیمت باتری قیمت باتری ماشین به چهار عامل عمده زیر بستگی دارد:

 • باتری فرسوده تحویل داده شده.
 • آمپر باتری به این گونه که هرچه آمپر باتری بالاتر باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد.
 • باتری های سیلد (خشک) نسبت به باتری های غیرسیلد( تر) گران تر می باشند.
 • باتری های خارجی نسبت به نمونه های ایرانی با کیفیت مشابه علی رغم نداشتن گارانتی معبتر، با قیمت بالاتری دارند.
۴- ابعاد باتری ابعاد باتری باید به گونه ای باشد که در محفظه مخصوص خود قرار گیرد. ۵- تاریخ تولید باتری اگرچه تاریخ تولید تاثیر زیادی در کیفیت باتری ندارد، ولی باتری با تاریخ تولید جدیدتر، انتخاب بهتری می باشد.

استاپلایزر ابزاری جدید در جهت افزایش طول عمر باتری می باشد. عملکرد این ابزار به این صورت است که با کنترل کردن نوسانات در هنگام کاهش ولتاژ به تثبیت ولتاز و در نهایت افزایش طول عمر باتری کمک می نماید. از نظر فنی این وسیله از خازن و ولت متر تشکیل شده و نحوه آن بدین صورت است که خازن مقدار کمی جریان برق را در خود ذخیره کرده و در صورت لزوم جریان را آزاد می کند. باید توجه داشت که استابلایزر هرگز جایگزین باتری ماشین نمباشد زیرا از نظر توان قابل مقایسه با باتری ماشین نیست و تنها به عنوان وسیله ای جهت افزایش طول عمر باتری مورد استفاده قرار می گیرد. فواید استفاده از استابلایزر در باتری ماشین زمانی که باتری ماشین ضعیف می شود بهترین وسیله جهت کنترل نوسانات ناشی از این مشکل استابلایزر است که نیروی برق مورد نظر ماشین را در ولتاژ بسیار پایین تامین می کند. در زیر به بعضی از کارایی های این وسیله اشاره می نماییم:

 • جریان های منفی برق رسانی به باتری اتومبیل را می گیرد.
 • باعث ثابت ماندن ولتاژ برق ماشین می گردد.
 • به مصرف بهینه سوخت کمک می نماید.
 • سبب افزایش بسیار زیاد نور زنون در ماشین می گردد.
 • باعث افزایش شتاب اتومبیل می گردد.
 • قدرت جرقه زدن در هنگام استارت زدن اتومبیل را افزایش می دهد به این صورت که بنزین را به وسیله انژکتور پودر می کند.
 • سبب افزایش طول عمر باتری و قطعات متعلق به آن می گردد.
ایرادات استفاده از استابلایزر باتری ماشین در هنگام استفاده از استابلایزر، خازن ها موازی با باتری قرار گرفته اند که در زمان شارژ آن ها مقادیری از جریان الکتریکی به هدر می رود.

مواجه شدن با چراغ روشن باتری هنگامی که صبح زود قصد رفتن به سرکار را  دارید و دیرتان شده اصلا تجربه خوبی نیست! در این مقاله قصد داریم مراحلی را برای شما شرح دهیم که در صورت روشن شدن چراغ باتری ماشین بتوانید با انجام دادن گام به گام آن ها خودتان مشکل را شناسایی و برطرف نمایید. هنگامی که چراغ باتری ماشین شما روشن شد مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید: گام اول : ابتداً هر وسیله ای که برق ماشین را مصرف می کند همچون چراغ ها، کولر و … خاموش کنید، سپس ماشین خود را متوقف کنید و قبل از هر کاری موتور را خاموش کنید. گام دوم: بهتر است هنگام کار کردن با باتری جهت رعایت کردن نکات ایمنی از عینک ایمنی، محافظ چشم و دستکش استفاده کنید. گام سوم: اگر ترمینال باتری دچار خوردگی شده است آن را از خوردگی بزدایید. بدین صورت که اگر مقدار خوردگی روی ترمینال های باتری زیاد بود، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب بسیار داغ مخلوط کرده، و با یک مسواک قدیمی روی قسمت بالایی باتری و ترمینال ها درست جاهایی که خوردگی ها جمع شده است، بمالید. گام چهارم: بست های موجود روی ترمینال های باتری را محکم کنید. هنگامی که ترمینال ها تمیز شدند، مطمئن شوید که بست هایی که به کابل های باتری متصل است، ایمن هستند. در صورت شل بودن بست ها، از یک آچار یا یک جفت انبردست برای سفت کردن پیچ استفاده کنید. گام پنجم: کابل های باتری را چک کنید. در صورت بروز مشکل در کابل ها ماشین برق کافی برای استارت زدن دریافت نمی کند. گام ششم:  آلترناتوری که در قسمت جلوی موتور قرار گرفته و با یک تسمه کار می کند  را چک کنید. اتصالات برقی روی آلترناتور را بازرسی نمایید و مطمئن شوید که در سر جای درست خود هستند. گام هفتم: چک کنید که تسمه آلترناتور پاره نشده باشد. در صورتی که تسمه آلترناتور آسیب دیده باشد، نیاز به تعویض آن توسط یک مکانیک می باشید. البته در صورتی که مشکل از تسمه آلترناتور باشد، باید نشانه های دیگری هم از قبیل شنیدن صدای جیغ مانندی ممتد از موتور، وجود داشته باشد. گام هشتم: جعبه فیوز را چک کنید و فیوزهای خراب را در صورت لزوم عوض کنید. پس از انجام گام های ذکر شده کافی است ماشین را برای تست روشن کنید و اگر چراغ باتری همچنان روشن بود می بایست به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید تا مشکل را شناسایی و برطرف کند.

آمپر راه انداز سرد (CCA) یعنی چه؟ آمپر راه انداز سرد یا Cold Cranking Ampere که با نماد CCA معرفی می شود یعنی مقدار جریانی (بر حسب آمپر) که یک باتری طی مدت زمان ۳۰ ثانیه در دمای -۱۸ می تواند به عنوان جریان الکتریکی پشتیبان تامین کند تا زمانیکه ولتاژ یک باتری  ۱۲ ولتی به ۷.۲ ولت کاهش یابد. به عبارت ساده برای یک باتری ۱۲ ولتی با مقدار ۶۰۰  CCA  یعنی اینکه باتری می تواند ۶۰۰ آمپر را در زمان ۳۰ ثانیه در دمای -۱۸ تامین کند تا ولتاژ باتری از ۱۲ ولت به ۷.۲ ولت برسد. برای تعویض باتری فابریک با باتری جایگزین ( در صورت لزوم ) باید باتری جدید دارای مشخصات حداقل باتری نصب شده از سوی سازنده ماشین باشد تا بتواند نیاز الکتریکی سیستم های ماشین را بر طرف نماید. باتری های سربی-اسیدی برای کار در تمام درجه حرارت ها ساخته شده اند، اما عملکرد آنها در هوای خیلی سرد و خیلی گرم مختل می شود. با توجه به تولید باتری های صنعتی، ظرفیت باتری های سربی-اسیدی در هوای بسیار سرد ۲۰% از حالت معمولی خود کمتر می شود و این عدد  در صورت رسیدن درجه ی هوا به منفی ۳۰  درجه ، به ۵۰% از حالت نرمال هم می رسد در حالی که این واقعیت وجود دارد که اب و هوای سرد می تواند باعث خرابی و از کار افتادگی باتری ماشین شود، هوای گرم نیز به نوبه خود می تواند آثار مخرب تری داشته باشد، زیرا گرمای شدید می تواند باعث افزایش اکسیداسیون در باتری شود که می تواند به طور چشمگیری طول عمر آن را کاهش دهد. هوای بسیار گرم نیز ظرفیت آن را افزایش می دهد. در واقع باتری های سربی-اسیدی در دمای ۵۰ درجه سلسیوس  افزایش ۱۲% درصدی  نسبت به دمای ۲۵ درجه س سلسیوس دارد. این افزایش ظرفیت بی خطر نخواهد بود، اگرچه دمای بالا باعث بالا رفتن ظرفیت باتری ماشین می شود ولی باعث کم شدن عمر باتری هم می شود. Cranking Amps (CA) – شدت جریان استارت این رده بندی در واقع همان مفهوم CCA است با این تفاوت که در دمای ۰ درجه سانتی گراد سنجیده می شود. رده بندی CA را می توان با تقسیم بر عدد ۱.۲۸ به رده بندی CCA تبدیل کرد. مثلا ۵۰۰ آمپر CA معادل ۳۹۰ آمپر CCA است. Reserve Capacity (RC) – ظرفیت ذخیره باتری این اصطلاح به معنای توان پایدار باتری است. منظور از این اصطلاح تعداد دقایقی است که یک باتری می تواند شدت جریان ۲۵ آمپر را ارائه دهد و در عین حال ولتاژ ۱۰.۵ ولت را حفظ کند. هر چقدر ظرفیت ذخیره یک باتری بیشتر باشد در صورتی که دینام از کار بیفتد باتری بیشتر دوام می آورد. Amp Hour (AH) – آمپر ساعت در حال حاضر این رده بندی زیاد کاربرد ندارد. این رده بندی، تخلیه شدت جریان پایین به مدت ۲۰ ساعت را در حالتی می سنجد که حداقل ولتاژ ۱۰.۵ ولت در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد حفظ شود. به عنوان مثال تخلیه شدت جریان ۳ آمپر به مدت ۲۰ ساعت معادل ۶۰ آمپر ساعت است.

این باتری ها در گروه باتری های سرب اسیدی قرار دارند که الکترولیت استفاده شده در این نوع باتری ها جذب عایق مخصوص استفاده شده در آن (glass mat) می شود و به همین دلیل حتی اگر جعبه باتری شکسته باشد الکترولیت از آن نشت نمی کند. به دلیل نداشتن آلودگی ناشی از نشتی اسید این نوع باتری ها را می توان با کشتی حمل کرد که هزینه حمل را کاهش می دهد و چون الکترولیت مایع در آن وجود ندارد خطر ناشی از یخ زدگی یا انفجار هم در این نوع باتری ها وجود ندارد. ساختار باتری AGM : این باتری ها بر اساس فرآیند “باز ترکیب گاز” طراحی می شوند به این معنا که گازهای هیدروژن و اکسیژن ایجاد شده در داخل باتری مجددا با یکدیگر ترکیب می شوند. در این فرآیند گاز اکسیژن آزاد شده از صفحات مثبت توسط صفحات منفی جذب می شود و با هیدروژن موجود در صفحات منفی جذب می شود و با هیدروژن موجود در صفحات منفی باز ترکیب شده و آب تولید می شود (در زمان شارژ) که در حالت معمول به وسیله فرآیند باز ترکیب ۹۹% آب تولید شده و عملا اتلاف آب الکترولیت وجود ندارد. روش شارژ باتری های AGM : ولتاژ شارژ این باتری ها مشابه با باتری های معمولی است و نیاز به تنظیمات خاص ندارد. چون مقاومت داخلی این باتری ها بسیار ناچیز است بنابراین در زمان شارژ این باتری ها گرم نمی شوند حتی اگر باتری در شرایط شارژ سنگین یا جریان دشارژ زیاد قرار گیرد. این باتری ها داری مقدار دشارژ خود بخودی (self-Discharge) ناچیزی در حد ۱-۳ % در ماه می باشند به این معنا که می توان این باتری ها را مدت طولانی تری در انبار نگهداری کرد، بدون آنکه نیاز به شارژ جبرانی داشته باشند.